Yeni toplumsal hareketler bağlamında Türkiye'de postmodern kadın hareketleri (Doğu Karadeniz örneği)
New social movements in the context of postmodern women's movement in the Turkey
  1. Tez No: 502358
  2. Yazar: PELİN GÜNGÖR ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Türkiye'de Doğu Karadeniz Bölgesinde çevre hareketleri içerisinde yer alan kadın aktörlerin kimliklerini konu alan tezin amacı, çevre mücadelesine katılan çok kimlikli kadın aktörlerin kimliklerinin nasıl bir yakınsama içerisinde bulunarak toplumsal bir harekete dâhil olduğunu ve toplumsal hareketi nasıl meydana getirdiğini ortaya koymaktır. Postmodern durumun yaratmış olduğu toplumsal ve siyasal değişim, aktörlerin rolü ve konumunu da değiştirmiştir. Postmodern düşünürler siyasal teorilerini geliştirirken özellikle farklılığa, çoğulculuğa ve heterejon bir yapıya göndermede bulunarak yola çıkmışlardır. Bu yüzden kimlik ve yerellik gibi problemler sürekli gündeme gelmektedir. Sonuçta postmodern siyaset, yeni toplumsal hareketler üzerinden bir siyaseti onaylamaktadır. Bu siyaset yaklaşımı, postmodern ortamın yaratmış olduğu kültürel çoğulcu bir anlayış ile yeni toplumsal hareketlerin kendi taleplerini özgürce dile getirmelerini ve örgütlenmelerine izin veren bir anlayışı vurgulamaktadır. Kolektif bir yeni toplumsal hareketi meydana getiren her bir özne konumu üzerine odaklanan postmodern düşünce, yeni bir özne algısı geliştirerek, öznenin parçalanarak bireye dönüştüğünü ve yeni bir kimlik kurgusu içerisinde çok parçalı, esnek karakterli ve akışkan bir halde aynı bireyin içerisinde yer aldığını belirtmektedir. Postmodern düşüncenin ortaya koyduğu özne algısından hareket ederek ve Doğu Karadeniz çevre mücadelesini yeni toplumsal hareketler paradigmasından değerlendiren bu tezde, kadın aktörler postmodern feminizm içerisinden incelenmektedir. Postmodern karakterli kadın aktörlerin çok kimlikli durumları, onların çevre mücadelesi boyutunda farklı noktalarda yakınsama içerisinde bulunarak, karşı hegemonik bir politik alanı oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to show how the identities of the women actors who participate in the environmental struggle in the Eastern Black Sea region of Turkey are involved in a social movement and how the social movement is formed in the context of the convergence of the identities of the women actors who participate in the environmental struggle. The social and political change created by the postmodern situation has also changed the role and position of the actors. Postmodern thinkers developed their political theories, especially by referring to differences, pluralism and a heterogeneous structure. Therefore, problems such as identity and locality are constantly on the agenda. After all, postmodern politics approves a policy through new social movements. This political approach emphasizes a cultural pluralistic understanding created by the postmodern environment and an understanding that allows new social movements to freely express and organize their own demands. The location of each subject that augmenting the collectivity which focuses on new social movements, postmodern thought, by improving the perception of a new subject, a new identity and the transformation of care within the fiction of the individual to the fluidity, multi-piece, flexible in character and indicate that the same individual is located within a fluidized state. In this thesis, considering the new social movements paradigm of the Eastern Black Sea environmental struggle, the female actors are examined from within the postmodern feminism. The multi-identitie of these female actors with postmodern character show that they are converging at different points in the dimension of the struggle for the environment and forming a hegemonic political field.