The Ethnic conflict factor in democratic consolidation
Demokratik pekişmede etnik çatışma faktörü
  1. Tez No: 140545
  2. Yazar: R. EBRU İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KALAYCIOĞLU, DOÇ. DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 634
Özet
VI KISA ÖZET Demokratik Pekişmede 'Etnik Çatışma' Faktörü R. Ebru Üter Bu çalışma iki pekişmiş ve iki istikrarsız demokratik sistemin deneyimlerini inceleyerek etnik çatışma ve demokratik pekişme arasındaki olası bağlantıyı araştırmayı amaçlar. Dört farklı değişken bu çabaya yardımcı olur. Böyle bir araştırma, süreklilik sergileyen bir çatışmaya rağmen demokratik pekişmeyi kolaylaştıran baza koşullar olduğunu göstermektedir. Siyasal sistemlerin benimsedikleri çatışma yönetimi stratejisinden ziyade farklı bazı değişkenlerin demokratik pekişmede belirleyici olduğu merkezi iddiadır. Şiddetin düzeyi, siyasal partilerin rolü ve kamuoyunun çatışmaya ilişkin duruşu demokratik pekişmenin çatışmanın yarattığı şartlara rağmen ne oranda mümkün olduğunun belirlenmesinde önemli faktörler olarak ortaya çıkarlar. Çatışmanın yönetilmesine ilişkin stratejiyi merkeze yerleştiren pek çok analizden farklı olarak, bu çalışma pekişmiş demokrasilerin performansım istikrarsız demokrasilerinkinden ayıran faktörün diğer destekleyici koşullar olduğu gerçeğinin altım çizmektedir. Etnik çatışmanın yarattığı şartlara rağmen demokratik pekişmeyi mümkün kılan koşullar birleşiminin tammlanmasma çalışılırken, mevcut şartların demokratik pekişmeye ne noktaya kadar el verdiği vurgusuyla beraber Türkiye örneğinin incelenmesi son çabayı oluşturur. Bu nedenle, Türkiye örneğinde destekleyici koşulların bütünleşmiş bir çatışma yönetimi stratejisine ne oranda eşlik ettikleri demokratik pekişme olasılıklarının değerlendirilmesinde bir ölçüt olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The 'Ethnic Conflict' Factor İn Democratic Consolidation by R. Ebru Üter This study aims to explore the potential linkage between ethnic conflict and democratic consolidation through scrutinizing the experiences of two consolidated and two unstable democracies. Four different variables assist this endeavor. Such an analysis reveals that there are a number of conditions which facilitate democratic consolidation in spite of an ongoing conflict. It is a central argument that rather than the conflict management strategy adopted by political systems, other peculiar variables are critical in accounting for democratic consolidation. The level of violence, political party role, and popular stance in relation to the conflict surface as factors central to the determination of the extent to which democratic consolidation is possible under circumstances posed by the conflict. Unlike various accounts which stress the centrality of the conflict management strategy, this study underlines the fact that it is other supporting conditions that distinguish the performance of consolidated democracies from unstable democracies. While the identification of the combinations of conditions that enable democratic consolidation even under circumstances created by ethnic conflict is attempted, a final effort entails the analysis of the Turkish case with an emphasis on the extent to which the reigning conditions allow for democratic consolidation. Hence, the extent to which an integrated strategy of conflict management is accompanied by other supporting conditions in the case of Turkey is utilized as a benchmark in evaluating the prospects for democratic consolidation.