Understanding Afrika-yi Osmani in the late Ottoman Period: The case of Zanzibar
Geç Osmanlı Döneminde Afrikayı Osmanlıyı anlamak: Zanzibar örneği
- Tez No: 140559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Osmanlı İmparatorluğunun Afrika kıtasındaki varlığının daha iyi anlaşılabilmesi için Afrikâ-yi 'Osmânî ya da Osmanlı Afrikası kavramım öne sürmektedir. Konu temel olarak iki nokta üzerinde ele alınmaktadır. İlk olarak Osmanlı 'mn Afrika kıtasındaki varlığının Kuzey Afrika ile sınırlı olduğu şeklindeki genel kanıya karşı çıkılmaktadır. Kızıldeniz sahillerindeki liman şehirleri, Habeş ve Hatt-ı istiva eyaletleri ve Doğu Afrika Sevahil bölgesindeki Osmanlı faliyetleri gözönünde bulundurulduğunda, imparatorluğun Afrika' daki coğrafi sınırlarının bugün bilindiğinden daha geniş bir alam kapsadığı görülecektir. Afrikâ-yi 'Osmânî'nin coğrafi sınırlarının yanısıra, bu kavramın zihinsel sınırlarından bahsetmek de mümkündür. Diğer bir deyişle, Osmanlı İmparatorluğu siyasi olarak kendi sınırları içerisinde yer almamasına rağmen, bir çok bölge emirliği ile ilişkiler geliştirmiştir. Sosyal, kültürel ve dini nedenlerle geliştirlen ilişkiler, Doğu Afrika'nın en büyük sultanlıklarından biri olan Zengibar Sultanlığı'nda önemli bir düzeye ulaşmıştır. Bu çalışmada Zengibar Sultanlığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkilerin sömürge dönemi içeriği sorgulanmaktadır. Bu çalışma, Osmanlı birinci el ve arşiv kaynaklan kullanılarak hazırlanmıştır. Afrikâ-yi 'Osmânî kavramı, Osmanlı kaynaklan ışığında sorgulanmaktadır. Bu anlamda çalışmanın, Osmanlı ve Dünya tarih yazıcılığına bir katkı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis introduces the term Afrikâ-yi 'Osmânî, the Ottoman Africa into the study in order to understand the Ottoman presence in the African continent better. The issue is questioned under two main points. Firstly, the common view, on that the Ottoman presence in Africa throughout the history is restricted to the North Africa, is challenged. The Ottoman port cities along the Red Sea shores, the provinces of Habesh and Hatt-i istiva and the activities in the Swahili lands in East Africa prove that the Ottoman presence in the continent covered a larger geographical area than what we know today. Beside the geographical boundaries of Afrikâ-yi 'Osmânî, we can also present the mental boundaries of Afrikâ-yi 'Osmânî into the study. In other words, the Ottoman Empire had also certain relations with the local emirates in Africa even if they were not geographically included into the Ottoman boundaries. Due to the social, cultural, and religious reasons, the Zanzibar Sultanate was included into the mental boundaries of Afrikâ-yi 'Osmânî. Here I question the nature of the relations between the Ottoman Empire and the Zanzibar sultanate during the colonial period in late nineteenth century. The Ottoman primary and archival sources have been utilized in the thesis. The term Afrikâ-yi 'Osmânî is questioned under the light of the Ottoman sources. In this sense, it intends to contribute both to the World history writing and the Ottoman historiography.