The Coffeehouses in early modern İstanbul public space sociability and surveillance
Erken modern İstanbul'da kahvehaneler: Kamusal mekan, toplumsallık ve gözetim
  1. Tez No: 140560
  2. Yazar: AHMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA AKYAZICI ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
V KISA ÖZET Erken Modern İstanbul'da Kahvehaneler: Kamusal Mekan, Toplumsallık ve Gözetim Ahmet Yaşar Bu tez, erken modern dönem istanbul'unda kamusal mekanın kullanımı ve bu mekan üzerindeki gözetim mekanizmaları bağlamında şehir tecrübesini incelemeyi amaçlamaktadır. Bilhassa, yeni bir kamusal mekan, teatral toplumsallık tarzları için bir mahal ve otorite ve yönetilenler arasında bir karşılaşma alanı olarak kahvehane üzerinde yoğunlaşmaktadır. Heterojen müşterileriyle, teatral ifade tarzlarıyla, siyasi hicivleriyle ve popüler siyasi söylemleriyle kahvehanenin, erkekler için yaşanılabilir bir kamusal alan meydana getirdiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Coffeehouses in Early Modern Istanbul: Public Space, Sociability and Surveillance by Ahmet Yaşar This thesis aims at examining the urban experience in a manner of the use of public space and the surveillance over it within the context of early modern Istanbul. Particularly, it focuses on the coffeehouse as a new public space in urban scene and as a site for the theatrical forms of sociability, and also as a confrontation zone between the authority and subjects. It argues that the coffeehouse created a viable public domain for adult-male, by its heterogeneous clientele, theatrical types of expression, political lampooning, and popular political discourse.