Not just a game: Sports and physical education in early republican Turkey (1923-1951)
Bir oyundan daha fazlası: Erken Cumhuriyet Türkiyesi'nde beden terbiyesi ve spor (1923-1951)
- Tez No: 140569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, Sports, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Atatürk İlkeleri ve inkılâp Tarihi Enstitüsü' nde yüksek lisans derecesi için Yiğit Akın tarafından Eylül 2003 'te teslim edilen tezin kısa özeti Başlık: Bir Oyundan Daha Fazlası: Erken Cumhuriyet Türkiyesinde Beden Terbiyesi ve Spor (1923-1951) Bu yüksek lisans tezi erken Cumhuriyet Türkiyesi'nde beden terbiyesi ve spor politikalarını ele almaktadır. Spor tarihi ile ilgili literatürde hakim olan tarzın ötesine geçilerek, modern sporların Türkiye'deki kronolojik gelişimi ile yerinilmemiş, bu gelişimin arkasındaki gerçek dinamikler aydınlatılmaya çalışılmıştır. Tezin ana iddiası, erken Cumhuriyet Türkiyesi'nde beden eğitimi ve spor politikalarının seyire yönelik, boş zamanlan değerlendirme fonksiyonlarının ötesinde, onlardan beklenen sosyal faydalar etrafında şekillendiğidir. Spor ve beden terbiyesi politikaları, bu bağlamda öncelikle düşük olan sağlık düzeyini yükseltmeyi ve özellikle gençlerin ve çocukların daha sağlıklı nesiller olarak yetişmesini amaçlamıştır. Bununla beraber bu politikalar sayesinde halkın ve özellikle yeni nesillerin milli müdafaa ve ekonomik kalkınma hamleleri içerisinde yüksek yeteneklerle donatılması hedeflenmiştir. Bu yüzden beden terbiyesi ve spor politikaları erken Cumhuriyet Türkiyesi'nde genel sosyal politikasının ayrılmaz birer parçasıdırlar. Ancak sosyal politikanın diğer öğeleri gibi, spor ve beden tebiyesi politikaları da yüksek oranlarda moral regülasyon ve sosyal kontrol normları içerir. Tez spor ve beden terbiyesi politikalarının bu yıllarda uygulanış koşullarına da ışık tutmayı amaçlamaktadır. Kemalist resmi söylemde beden terbiyesi politikaları yoluyla elde edilecek faydalara sarsılmaz bir inanç olmuşsa da, finansal ve altyapısal problemler, bu politikaların içerdiği çelişkiler ve bürokrat kadrolar arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden büyük ölçüde atıl kalmış ve hayata geçirilememiştir. iv
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Thesis of Yiğit Akın for the degree of Master of Art at the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken September 2003 Title: 'Not Just a Game': Sports and Physical Education in the Early Republican Turkey (1923-1951) This thesis explores the policies towards sports and physical education during the early Republican era. Rather than introducing a chronological outline, its aim is to understand the actual dynamics lying beneath the physical culture. The hypothesis is that the Turkish physical culture was shaped by the utilitarian aspects of sports and physical education rather than by its audience and leisure time functions. The Kemalist policy makers aimed at utilizing sports and physical education to improve the physical and mental health of the people, particularly children and adolescents. Furthermore, the physical training activities were designed as powerful tools of equipping the youth with the necessary physical and mental skills for military service and industrial development. Therefore, they can be handled as components of the early Republican social policy. However, like other components of the social policy, sports and physical education included measures towards moral regulation and social control. Although there was a strong belief in the sports and physical education policies in the way of reaching the ultimate goals, these attempts of the governing circles could not be put into practice to any great extent. Both because of financial and infrastructural problems and the principal contradictions implicit in the policies, they could be applied only on a limited scale. Ill