Infants use of facial information and curvilinear body shape in categorization of anımates
Canlılar kategorizasyonunda bebeklerin algısal olarak yüz bilgilerini ve yuvarlak vücut hatlarını kullanmaları
- Tez No: 140585
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
KISA ÖZET Canlı Kategorizasyonunda Bebeklerin Algısal Olarak Yüz Bilgilerini ve Yuvarlak Vücut Hatlarını Kullanmaları "Tuba Sökmen Yedi ile oniki ay arasında bulunan 80 bebek üzerinde yapılan iki çalışma kategorizasyondakİ gelişimsel değişimi vurgulamaktadır. Deneylerin her ikisinde de obje inceleme prosedürü uygulanmıştır. Birinci deneyde denekler değişik hayvanlar verilmek suretiyle hayvanlara karşı duyarsızlaştınlmış daha sonra başka veya aynı kategoriden algısal olarak, yüz bakımından benzeşen veya benzeşmeyen objelerle (araba, yüzlü araba, yüzsüz at) test edilmiştir, ikinci deneyde ise denekler yine değişik hayvanlar verilmek suretiyle duyarsızlaştınlmış ve daha sonra aynı veya ayrı kategoriden yuvarlak vücut şekli bakımından algısal olarak benzeşen veya benzeşmeyen objelerle test edilmiştir (araba, yuvarlak vücutlu araba, kübik at). Her iki deneyin sonucunda da küçük bebekler (7-9 ay) için canlıları kategorize ederken algısal ipuçlarını değerlendirdikleri ve büyük bebekler (9-12 ay) için daha önceden oluşmuş kategori kavramlarım kullandıkları bulunmuştur. Bebek, kategoriler, algısal, kavramsal, canlılar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Infants' Use of Facial Information and Curvilinear Body Shape In Categorization of Animates by "Tuba Sökmen Two studies report developmental change in categorization process with eighty 7- 12 month old infants. In both of the experiments object examination procedure was used. In the first experiment the infants were familiarized with different animals and they were tested by out- of or within category, and perceptually similar or dissimilar items in terms of facial features (a car, a faced car and a non-faced horse). In the second experiment the infants were familiarized with different animals and they were tested with out-of or within category, and perceptually similar or dissmiliar items in terms of curvilinear body shape (a car, a curvilinear car and a rectangular horse). A non significant trend was found for the young infants (7-9) that they used perceptual information in categorization and the older infants (9-12) used conceptual information in categorization significantly. Categorization, infants, perceptual, conceptual, animates. IV