The Relationship between perceived social support from family and friends, physical health and depression in institutionalized Turkish elderly
Yaşayan Türk yaşlılarında aileden ve arkadaşlardan alınan sosyal destek, fiziksel hastalık ve depresyon arasındaki ilişki
- Tez No: 140584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma aileden ve huzurevinde kalan arkadaşlardan alınan sosyal desteğin (kişinin algıladığı), günlük hayatı engelleyen fiziksel hastalıklann ve huzurevinde kalış süresinin huzurevinde kalan Türk yaşlılanndaki depresyon seviyeleri ile ilişkisini araştırmaktadır. Çalışmaya katılan 62 yaş ve üzeri 73 katılımcı Emekli Sandığı Etiler Dinlenme ve Bakımevi (İstanbul, Türkiye)'nden seçilmiştir. Çalışmada huzurevinde kalış sürelerine gore 3 farklı grup bulunmaktadır; Grup I (4-20 ay), Grup II (36-73 ay) ve Grup III (99-179 ay). Hipotezlerle tutarlı olarak, aileden alınan sosyal desteğin (kişinin algıladığı) ve günlük hayatı engelleyen fiziksel hastalıkların, huzurevi sakinlerindeki depresyon seviyelerinin önemli belirleyicileri olduğu görülmüştür. Arkadaşlardan alınan sosyal desteğin (kişinin algıladığı) depresyon seviyeleri ile bağlantılı olduğu bulunurken, huzurevinde kalış süresinin ve huzurevi aktivitelerine katılımın depresyon seviyeleri ile kabul edilebilir değerlere yaklaşan bir seviyede bağlantısı olduğu görülmüştür. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study investigates the relationship between perceived social support from family, perceived social support from friends, physical illnesses impeding daily life and the level of depression in institutionalized Turkish elderly having different length of stays in the institution. 73 participants aged 62 and over were recruited from Emekli Sandığı Etiler Dinlenme ve Bakımevi, istanbul, Turkey. There were three groups with different length of stay in the institution; Group I (4-20 months), Group II (36-73 months) and Group III (99-179 months). Consistent with the hypotheses, perceived social support from family and presence of physical illnesses impeding daily life were found to be significant predictors of depression. While perceived social support from resident friends was found to be significantly related to the levels of depression, length of stay in the institution and participation in institutional activities were found to be related to depression levels with approaching significances. VI