Yeni dünya üzerinde Irak ve Kerkük sorunu
Iraq ve new world order and Kirkuk question
- Tez No: 140587
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
özet h.:' f |,.'v Türk milletinin İslamiyet'i kabul etmesi ile göç dalgası güneybatı yönüne kaymış, böylece Musul - Kerkük bölgesinde bir çok Türk beyliği ve devleti kurulmuştur. Bölgenin Osmanlı hakimiyetine girmesi ile bölge üzerinde hak iddia eden İran arasında büyük mücadeleler patlak vermiştir. Bölgenin tarım ve yeraltı zenginlikleri yabancı devletlerin Osmanlı devleti üzerinde paylaşım kavgasına sebep olmuş, I. Dünya Savaşı sonucu bölge İngiltere tarafından işgal olunarak Irak devletine bağlanmıştır. Irak yönetimi altında kalan Türkmenlere Irak Hükümetleri günümüze kadar baskı ve asimilasyon politikaları uygulamıştır. II. Dünya Savaşı sonucu bölgede etkinliği ABD ele geçirmiş ve soğuk savaşın sona erdiği 1991 'de Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesiyle yasana gelişmeler I. Körfez savaşına neden olmuştur. Yeni Dünya Düzeni kavramının dünya kamuoyu gündemine girmesi yine aynı sebeple olmuştur. Bu savaş sonucunda ağır kayıplara uğrayan Irak'ın yanı sıra komşusu Türkiye'de I. Körfez Savaşı sonrasında BM tarafından Irak'a uygulanan ambargo nedeniyle büyük ekonomik kayıplara uğramıştır. Ayrıca Kuzey Irak'ta yaşanan otorite boşluğu teröristlerin bölgeye yerleşmesine sebep olmuş, Türkiye'nin terörizmle mücadelesini uzatmış ve bölgeye askeri operasyonların düzenlenmesi gerekmiştir. Irak, 2003 yılında yaşanan II. Körfez Savaşı sonucu 'Koalisyon Güçleri'nin denetimi altına girerken Saddam Hüseyin iktidarı son bulmuştur. Kürt grupların güçlenerek çıktığı II. Irak savaşı sonucu Kuzey Irak'ta fiili bir Kürt Devleti oluşumu meydana gelmiştir. Bölgesinde yaşanan bu gelişmeler Türkiye'yi derin endişe ve sıkıntılara sokarken yeni bir vizyon oluşturmayı mecbur hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
«y* - I SUMMARY âince Turkish public accepted the religion of Islam, migration turned towards south-west. So lots of Turkish commonplace and states were Established in region of Mosul - Kirkuk. There became many struggles between Ottomans and Iran when area became a part of Ottoman Empire. Agriculture and underground wealth of this region caused sharing quarrels of foreign countries on Ottoman State. As a result of the First World War, this region was bound to Iraq by the occupation of Britain. Up to now Iraq governments have enforced assimilation and pressure politics on Turkmen who went on living in this region. After the Second World War, USA got the superiority in this region. In 1991 after the Cold War ended, Iraq occupied Kuwait and because of the events as a result of this occupation the First Gulf War started. The same reason caused the concept of“New World Order”to appear on the world public agenda. At the and of this war not only Iraq had serious losses, but also turkey had heavy economical losses because UN put embargo on Iraq. Besides, the authority gap which existed in North Iraq caused terrorists to settle in this region and it's also caused Turkey to lengthen the struggle of terrorism and to organize military operations to this region. In 2003, at the end of the Second Gulf War, Iraq was begun to be controlled by the“Coalition Power”and the power of Saddam Hussein was over. As a result of the Second Iraq War, Kurd groups became more powerful. So an actual Kurd State formation has come out in North Iraq. Turkey had deep anxiety and difficulties because of these chances that occurred in its near zone. And all these chances also caused to constitute a new vision.