Studying the IL10 (1082 A/G) gene polymorphism and serum fetuin-A levels in patients with COVID-19 in Iraq
Irak'ta KOVID-19 bulunan hastalarda IL-10 (1082 A/G) gen polimorfizm ve serum fetuin-A seviyeleri üzerinde çalışma
  1. Tez No: 788320
  2. Yazar: ERSAN ABDULATIF HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED YAWOZ NOORULDEEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yakın zamanda keşfedilen yeni koronavirüs,“şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs-2 (SARS-CoV-2)”, koronavirüs hastalığına 2019 (KOVİD-19) neden oldu. Virüs ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde tespit edildi ve 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel pandemi ilan edilmeden önce tüm dünyaya hızla yayıldı. Çalışmada KOVİD-19 hastalarında serum Fetuin-A düzeylerini ve serum İnterlökin-10'u tahmin ediyoruz. Bu çalışmaya KOVİD-19 enfeksiyonu olan toplam (100) hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 30 ile 70 arasında değişmekteydi. Ocak-Mart 2022 tarihleri arasında bu hastalar Irak'ın Kerkük kentindeki Şefa Hastanesi'ne yatırıldı. Ayrıca bu araştırmaya kontrol grubu olarak 50 sağlıklı kişi dahil edildi. Mevcut sonuçlar, hasta grubundaki IL-10'un (1082 A / G) kontrol gruplarına kıyasla (p-kıymeti ≤0.01) istatistiksel olarak çok anlamlı olduğunu göstermiştir. Hasta grubunda Fetuin-A, kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak çok önemliydi (p-kıymeti ≤0.01). Hasta grubunda IL-10 gen genotipi ile Fetuin-A arasındaki ilişki kontrol gruplarına göre anlamlı olarak daha güçlüydü (p-kıymeti 0.01).
Özet (Çeviri)
The recently discovered novel coronavirus,“severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-CoV-2),”caused coronavirus disease 2019 (COVID-19). The virus was first detected in Wuhan, China, in December 2019, and spread rapidly throughout the world before being declared a global pandemic by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020. In the study, we estimate the serum Fetuin-A levels and serum Interleukin-10 in patients with COVID-19. This study included a total of (100) patients with COVID-19 infection. The patients' ages ranged from 30 to 70. Between January and March 2022, these patients were admitted to Al-Shefa hospital in Kirkuk, Iraq. In addition, 50 healthy people were included as a control group in this investigation. The current results showed that IL-10 (1082 A/G) in the patient group was very statistically significant at (p-value ≤0.01) in comparison with control groups. Fetuin-A in the patient group was statistically very important at (p-value ≤0.01) in comparison with control groups. The relationship between the genotype of the IL-10 gene and Fetuin-A in the patient group was much more measurably binding than in the control groups (p-value 0.01).