Silahlı Kuvvetlerde ar-ge yapan proje takımlarının etkinliği üzerine bir araştırma ve liderliğin ılımlaştırıcı etkisi
A Research on the efficiency of R and D project teams working in defence industry and the effects of leadership
  1. Tez No: 140604
  2. Yazar: ZEKAİ KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET İnsanlık tarihinin hiçbir döneminde barış ile yaşanılan bir süreç olmamıştır. Yazının bulunması ile başlayan ve kayıtlı tarih olarak bilinen zaman dilimi içinde insanlık sürekli olarak toplumsal değişiklikler ve devletler arası çekişmeler ile gelişim sürecine devam etmiştir. Bu uzun dönem içinde yeniliklere açık ve pozitif bilimlere dayalı yöntemlerle idare edilen devletler daima insanlığın kaderinde etkili olmuşlar ve bu tarihsel akışa kendileri lehinde yön vermişlerdir. 20. yüzyıla geldiğimizde bilim çağını yaşayan dünya özelikle II. Dünya Savaşı'ndan sonra bilimi teknoloji ile başarıyla birleştiren ve bilgi çağının isterleri paralelinde vizyon geliştiren ülkeler tarafından yeni bir gelişim rotasına doğru yönlendirilmiştir. Bu dönemde ulaşım ve iletişimde yaşanan büyük gelişmeler neticesinde insanlık tarihinin hiçbir döneminde yaşanmayan bir bilimsel ve teknolojik ilerleme kaydedilerek günümüze kadar gelinmiştir. Bugün dünyanın kaderini belirleyen ve gelişmiş diye nitelendirilen ülkelerin, bilimsel ve teknolojik olarak çok ileri seviyede olan ve bilgi çağını yakından izleyen ülkeler olduğunu görmekteyiz. Bu gelişmişliğin en önemli sebebi ise ilgili ülkelerin bilim ve teknoloji paralelinde araştırma - geliştirmeye (ar-ge) büyük yatırım yaparak yenilik - inovasyon peşinde koşmalarıdır. Ülkeler bağımsızlıklarını korumak için güçlü ordulara sahip olmak zorundadırlar ve güçlü ordular için gelişmiş ve milli bir savunma sanayiine ihtiyaçları vardır. Bu ise çağa uygun kritik teknolojilerin belirlenip bu alanlarda sürekli ar-ge yapmakla sağlanabilir. İşte bu gelişmiş ülkeler çok pahalı bir yatırım olan ar-ge'yi millî savunma sanayii politikaları paralelinde ve silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yaparak hem teknolojik üstünlüklerini idame etmekte hem de güçlü ordulara sahip olmaktadırlar. Günümüzde savunma sanayiinde devletler arası sürekli bir rekabet söz konusudur. Kaynakların kısıtlı olduğu bir dünyada ar-ge ile doğrudan ilişkili olan modern bir savunma sanayiine sahip olma ve onu idameV ettirebilme de zorlaşmıştır. Bilimsel araştırma ve bilgilerin çok süratli bir biçimde ürüne dönüştürülmesi ve bu sürecin kısalması ülkeleri daha fazla ve sürekli ar-ge yapmaya ve ar-ge'ye yatırım yapmaya sevk ederken ar-ge faaliyetleri konusunda da verimlilik analizleri yaparak daha efektif çalışma ortamları yaratmaya ve kısıtlı sayıdaki ar-ge personelini en iyi şekilde kullanmaya kanalize etmektedir. (Bu tip) savunma sanayiine yönelik ar-ge yatırımları ülkemizde yeni yeni yapılmaya başlanmış olup birçok alanda henüz emekleme aşamasındadır. Bu tez çalışmasında henüz emekleme evresinde olan bu ar- ge projelerinin daha verimli olarak nasıl yapılabileceği, kısıtlı sayıdaki yetişmiş ar-ge personelinin nasıl daha efektif ve verimli kullanılabileceği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY There is no peace during any period of mankind history. People always go on their development process with social changes and intergovermental rivalry in the time slice known as registered history and started after the discovery of writing. In this long period the nations that lead with innovation and positive science are always dominant on the fate of mankind and they led history to their advantage. When we came to twentieth century the world that live its science period lead to a new development course especially by the countries that united the science and technology successfully and developed visions parallel to information age. In this period because of the huge grow of connection and communication people arrived this end with scientific and technologic development never seen before human history. We see that developed countries, which guide the world fate today, are very high level in science and technology and fallow the information age. The most important cause of this development is these countries obtain huge investments to research and development (R&D) parallel to the science and technology and running for innovation. Countries need powerful armies to save their independence and for these powerful armies they also need to develop national defense industry. This can be obtained by determining critical technologies and doing continuous R&D in these areas. And these developed countries both maintain technologic superiority and have powerful armies by doing R&D - parallel to their national defense industry policies and needs of their armies - which is a very expensive investment. Today there is a continuous competition on defense industry between governments. It become hard to have and maintain a modern defense industry which is directly related to R&D in the world where resources are very limited. During rapid transformation of scientific research andVII information which is very shortened today, lead countries doing more and continual R&D and R&D investment and channelize them tö create more effective working places by doing efficiency analysis about R&D and best use of limited R&D staff. R&D investments devoted to defense industry is a new concept for our country and it is a recently developing topic. In this thesis my goal is to learn how we can process these R&D projects more efficiently and can use insufficient R&D staff more effective and efficient.