Türkiye Türkçesi gramerinde ad tamlaması sorunu
The Problem of possessive consruction in Turkish language in Turkey
  1. Tez No: 140642
  2. Yazar: AHMET TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ TÜRKİYE TÜRKÇESİ GRAMERLERİNDE AD TAMLAMASI SORUNU Ahmet TİRYAKİ Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mart 2003 Danışman: Yard. Doç. Dr. Celâl DEMİR“Türkiye Türkçesi Gramerinde Ad Tamlaması Sorunu”adlı bu çalışmada gramercilerimizin ad tamlaması konusuna yaklaşımları değerlendirilerek karşımıza çıkan sorunlar tespit edilmiştir. Söz konusu kelime grubu,“ad tamlaması”ve“ad tamlamasının unsurları”olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Ad tamlaması bölümünde bu kelime grubu için yapılan tanımlar, kullanılan terimler değerlendirilmiştir. Ad tamlamasının türleri ve işlevleri incelenerek gramerlerimizdeki farklı yaklaşımlar ortaya konmuştur. Belirtili ad tamlaması ve belirtisiz ad tamlamasının hangi anlamlan bildirmek amacıyla kurulabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Talaşız ad tamlaması konusundaki tartışmalar yorumlanmış, zincirleme ad tamlaması ve diğer tamlama türleri ile ilgili görüşler dile getmlmiştir. Ad tamlamasının unsurları bölümünde ise“tamlayan”,“tamlanan”;“tamlayan eki”,“tamlanan eki”gibi tamlamayı oluşturan unsurların kullanımında ortaya çıkan sorunlara dikkat çekilmiştir. Tamlayan ve tamlanan unsurun hangi sözcük veya sözcük öbeklerinden oluşabileceği ele alınmış; tamlayan ve tamlanan unsurun birbiri ile kullanımındaki sıralan, yer değiştirmeleri, araya sözcük alıp almamalan gibi hususlar incelenerek karşımıza çıkan sorunlara dikkat çekilmiştir. Ad tamlamasında kullanılan eklerin işlevlerinin gramerlerimizde nasıl bildirildiği karşılaştınlarak bu eklerin düşmeleri, tekrarı ve diğer ekler ile kullanımlan esnasında karşılaşılan sorunlara temas edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, ad tamlamasının tanımı, terimi, tasnifi, işlevi, yapısı ile ilgili tespit edilen sorunlar ortaya konmuş, sorunların çözümüne yönelik öneriler dile getirürniştir.
Özet (Çeviri)
11 THE ABSTRACT OF POST- GRADUATE THESIS THE PROBLEM OF POSSESSIVE CONSRUCTION IN TURKISH LANGUAGE IN TURKEY. Ahmet Tiryaki The Main Brach Education İn Turkish Language Afyon Kocatepe University, The Institue Of Social scicness March 2003 Cunsultant: Assistant Associate Professor Celal DEMİR The point of view analyzed our linguists about possessive consruction and it was fixed the matters that we met. The word group researched in two section“possessive consruction”and“the element of possessive consruction”. The definition and terms were evaluated for the word group in the section of possessive consruction. Analyzing the types and functions of possessine consructions you will see different point of views in our grammars. İt was determined that which meanings it can be refer of genetival consruction and shortened construction. The arguments were published about possessive consruction without suffix, and the opinions ware decorated about compound possessive consruction and the other types of determinative gi oup. İn the section of elements of possessive construction; it was attracted the subjects which \ve face forming determinative group like“determinative”and“determinated”“pronominal s jffix”,“possessive suffix”the elements of detenninatine and determinated was considered from v/hat word or word group it can be consist of. The linguists call our attention that we can face analyzin the orders when they use each other, changing their position, if they take up words between them. The linguists point that the subjects comparing how can they use the suffix used in possessive construction fallings, repeats, and using with other suffix in our grammar. Finally the linguists bring up that they found about term, categorize, function and sutructure and meaning of posessive consruction And explain the solution of problems.