Veri toplama ve kontrol sistemleri ve ASKİ uygulaması
Data acquisition and cotrol systems and ASKİ practice
- Tez No: 140641
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
m YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ VERİ TOPLAMA VE KONTROL SİSTEMLERİ VE ASKİ UYGULAMASI Muhammet Alparslan ŞİŞİK Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyaf Bilimler Enstitüsü Nisan 2003 Danışman: Prof. Dr. Davut AYDIN Çalışmada Veri Toplama ve Kbnfrol Sistemleri incelenmiştir. Yönetim Bilgi Sistemleri, bir Yönetim Bilgi Sistemi çeşidi olan Üretim Bilgi Sistemleri; önemi, özellikleri ve türleriyle açıklanmıştır. Bir çok hfemet ve sanayi işletmesinde yaygın olarak kullanılan bir Üretim Bilgi Sistemi olan Veri Toplama ve Kontrol Sistemleri (SCADA), detaylarıyla anlatılmıştır. Uygulaması olarak ASKt Genel Müdürlüğü SCADA Sistemi seçilmiştir. SCADA'nın üretim yönetimi açısından faydaları, kontrol imkanları ve her düzey yönetici içîn önemi üzerinde durulmuştur. Sistemin yazılım, donanım, personel, örgüt yapısı özettikleri ve ASKİ bilgi sistemleriyle ilişkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DATA ACQUISITION AMD CONTROL SYSTEMS AND ASKİ PRACTICE Muhammet Alparslan ŞİŞİK Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences April 2003 Advisor: Prof. Dr. Davut AYDIN In this work, Data Acquisition &nö Control Systems are researched Management Information Systems, Manufacture Information Systems, a kind of Management Information Systems, are e>qalained incfud&jg üs Importance characteristics and types. Data Acquisition and Control Systems (SCADA), is a Manufacture Information System, which Is commonly used m many service and industry management is mentioned with details. As practicing, ASKf General Directory SCADA system Is selected. SCADArs benefits for each level of manager are mentioned in this work. The relation ship between this system and software, hardware, staff, organizafion characteristics and ASKİ information systems are explained.