Rusça ve Türkiye Türkçesi gramerinde hareket fiilleri
Motion verbs in Russian and Turkey Turkish grammar
- Tez No: 344868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Rusçada hareket fiilleri, oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Türkiye Türkçesinde ise hareket fiilleri ve fiillerde bitmişlik ve bitmemişlik durumu gramer kitaplarında pek sık rastlanmayan bir konudur. Rusçada ifade edilen hareketin yönünü, karakterini, tek seferlik mi yoksa sürekli mi yapıldığını, bitmişlik ya da bitmemişlik durumunu belirtmek gereklidir. Türkçede ise hareketi bildiren eylemde bu kadar ayrıntılı bilgi yoktur. Bu çalışmamızın amacı, Rusça ve Türkiye Türkçesi gramerindeki hareket fiilleri konusunun Rus ve Türk dilbilimcilerin yapmış oldukları çalışmalardaki bilgilerin ışığında daha iyi özümsenmesine yardımcı olmaktır. İki dilin gramer yapısındaki farklılıkları ve benzerlikleri karşılaştırarak Türkçede pek sık rastlanmayan hareket fiilleri ve fiillerin bitmiş ve bitmemiş durumlarının daha iyi kavranmasını sağlamak çalışmamızın diğer bir amacını teşkil etmektedir. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Rusça ve Türkiye Türkçesi gramerindeki fiilleri gramer kategorilerine göre inceleyeceğiz. Her iki dildeki gramer yapılarını örnekler üzerinden karşılaştıracağız. İkinci bölümde ise Rusça ve Türkiye Türkçesindeki hareket fiilleri konusunu ele alacağız. Rusçadaki hareket fiilleri geniş kapsamlı olduğundan detaylı bir şekilde işleyip Türkçedeki hareket fiilleri konusunu ise ulaşabildiğimiz sınırlı sayıda bilgilerle fazla derine inmeden incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Motion verbs in Russian language are so widespread matter. On the other hand, motion verbs and the state of ending and non-ending of verbs in Turkish language are rarely seen in grammar books. In Russian language, it is needed to express the way of the movement, character, the usage of verbs for one time or their continuity, the state of ending or non-ending. In Turkish, however, there is not such detailed knowledge in verbs expressing movement. The aim of our study is to help the issue of motion verbs to be understood in Russian and Turkish grammar in view of the knowledge in which Russian and Turkish scientists have done in their studies. By comparing the differences and similarities in the structure of the two languages, to enable to comprehend motion verbs, which are rarely seen in Turkish and ending or non-ending situations of verbs is another aim of our study. Our study has two main parts. In the first part, we will examine the verbs in Russian and Turkish grammar up to the grammar categories. We will compare the grammar structures of both languages with examples. In the second part, we will examine the issue of motion verbs in Russian and Turkish language. As motion verbs in Russian language have widespread usage, after we study motion verbs in Russian language we will try to examine motion verbs that we have rarely found but not in a deep way.