Türk dil bilgisinde kelime türleri (Ad ve ad soylu kelimeler)
Parts of speech in Turkish grammar (Nouns and types of nouns)
  1. Tez No: 253422
  2. Yazar: NEDİM YERSÜREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KIRBAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Türkiye Türkçesinde kelime türleri incelendiğinde ortak bir düşünce olmadığı görülmektedir. Bazı eserlerde sekiz kelime türü olarak gözükmekte, bazı eserlerde ise ünlem, bağlaç ile son çekim edatları ?Edatlar? olarak ele alınmakta ve altı kelime türü olarak incelenmektedir. Genellikle sınıflandırma farklılıkları edatlar üzerinde yoğunlaşmış, bu konuda yapılan ?Türk Gramerinin Sorunları? toplantılarında da net bir sonuca ulaşılamamıştır. Diğer bir husus da temel dilbilgisi kitapları ile ilköğretimde okutulan Türkçe ders kitapları arasındaki çelişkilerdir. Var olan eserler akademik düzeydedir. Türkiye Türkçesinde Türkçe ders kitaplarına kaynak teşkil edecek seviyede herkesin kabul ettiği bir eser bulunmamaktadır.Bu tezde Türkiye Türkçesi kelime türlerindeki çelişkileri tespit ederek farklı yaklaşımlar ortaya koymaya çalıştık.Tez on iki bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde Türkiye Türkçesinde ?kelime? tanımlarına, kelime türlerinin sınıflandırılmasına ve kendi yaklaşımımıza yer verdik.İkinci bölümde adlar, üçüncü bölümde önadlar, dördüncü bölümde belirteçler, beşinci bölümde sayılar, altıncı bölümde adıllar, yedinci bölümde ilgeçler, sekizinci bölümde bağlaçlar, dokuzuncu bölümde ünlemler, onuncu bölümde hitaplar, on birinci bölümde cevap sözleri ve on ikinci bölümde duygu sözleri yer almaktadır. Her bölümde Türkiye Türkçesinde yer alan Türk dil bilimcilerinin eserleri ile Türkçe ders kitaplarının tanım ve sınıflandırmaları ele alınmış, kendi yaklaşımlarımız örnekler ile açıklanmaya çalışılmıştır.Ayrıca bu tezde sayıları, önadlardan; cevap sözlerini, duygu sözlerini ve hitapları ünlemlerden ayrı, farklı bir tür olarak ele almayı uygun gördük.Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışan öğretmenlerin bu konuda yaşanan sıkıntılarını ele aldıkları görüşlerine de ekler bölümünde yer verdik.
Özet (Çeviri)
In Turkey-Turkish it has been observed that there are no common tendencies in the word types. Some works claim eight different types of words, on the other hand some include Exclamatory Word and Conjunctions under the Preposition type and claim six different types of words. Generally, differences in classification are under Prepositions type and it has not come to a better conclusion even at the meetings of `Problems of Turkish Grammar?. There is also a conflict between common grammar books and the books that are being used in primary education. Most of the work is at the academic level and yet there are no accepted works agreed upon as a source in Turkey-Turkish for the Turkish education.In this research we have tried to determine the disagreement of classification of word types in Turkey-Turkish and establish different approaches.This dissertation consists of twelve sections.In the first section we have focused on definition and classification of `word? in Turkey- Turkish and our point of view about this matter. In the second section, Nouns, in the third section Adjectives, in the fourth, Adverbs, in the fifth Numbers, in the sixth Pronouns, in the seventh Prepositions, in the eigth, Conjunctions, in the ninth Exclamatory, in the tenth Vocatives, in the eleventh One Word Replies and in the twelvth Emotions. Each section handled in Turkey-Turkish focused on the definitions and classications of Turkish Linguists and illustrated our approach.In this research we have decided not to study Numbers under the Adjectives; One Word Replies, Vocatives, Emotions not under the Exclamatory.In the attachments section we have given a place to the Teachers hardship, who work for the National Education Ministry on this matter.