The Russian revolution of 1905 in the Ottoman Empire
Osmanlı İmparatorluğu'nda 1905 Rus ihtilali
- Tez No: 140685
- Danışmanlar: DR. SERGEİ PODBOLOTOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1905 Rus îhtilaii'nin Osmanlılar tarafından nasıl algılandığını incelemektedir. Bunun için, 1905 yılında ihtilalci faaliyetlerde bulunan Jön Türkler'in ve bu faaliyetlerin hedefi olan Osmanlı hükümeti'nin 1905 Rus İhtilali'ne bakış açıları ele alınmış ve söz konusu ihtilalin bu iki karşıt grup tarafından nasıl görüldüğü ve anlaşıldığı anlatılmıştır. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümü, okuyucuya 1905 Rus İhtilali ve Osmanlı İmparatorluğu 'nun 1905 yılındaki durumu ile ilgili bir tarihsel arka plan sağlamaktadır. İkinci bölüm, 1905 Rus İhtilalini, Jön Türk gazetelerine dayanarak, Jön Türkler'in bakış açısından ele almaktadır. Üçüncü bölümde ise, 1905 îhtilaii'nin Osmanlı hükümeti tarafından nasıl algılandığını anlamak için, ihtilal ile ilgili bu dönemdeki resmi yazışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines how the Ottomans perceived the Russian revolution of 1905. In order to achieve this, the Russian revolution of 1905 is described from the eyes of both parties pertaining to the Ottoman empire in 1905, namely the Young Turk revolutionaries, who were very active in 1905 in Europe and their main target, the Ottoman imperial government. This thesis is composed of three chapters. The first chapter provides the reader with a historical background to the Russian revolution of 1905 and to the Ottoman empire in 1905. Following this, the second chapter studies the Russian revolution of 1905 from Young Turks' point of view by relying upon the Young Turk journals published in Europe and in Egypt during the subject revolutionary years. The third chapter, which is based on the archival documents, describes how the Ottoman imperial government regarded the Russian revolution of 1905.