American-Turkish relations 1945-1960: The roots of a long-term alliance
Amerikan-Türk ilişkileri ve 1945-1960: Uzun bir ittifakın kökleri
- Tez No: 140686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMOTHY ROBERTS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Soğuk Savaş'ın en güçlü ittifaklarından birini yapmış ve bu ittifakla Soğuk Savaş'ın seyrinde önemli bir rol oynamışlardır. 1945 'de İkinci Dünya Savaşının bitişiyle ABD ekonomik ve güvenlik çıkarlarına tehdit oluşturan Sovyet genişlemesini kontrol altına alma ihtiyacını hissetmiştir. Diğer taraftan Türkiye'nin toprak bütünlüğü, 17 Kasım 1925 tarihli“Türk-Sovyet Dostluk Anlaşması”nı fesheden SSCB tarafından tehdit edilmekteydi ve Türkiye n. Dünya Savaşı sonrası artan ekonomik problemlerle başedebilmek için dış yardıma ihtiyaç duyuyordu. Bunun sonucunda Türkiye ve ABD ortak düşmana karşı Soğuk Savaş boyunca sürecek olan ve bugüne değin uzanan bir ittifak yapmışlardır. Her ne kadar 1950'ler genelde Türk- Amerikan ilişkilerinin“altın çağ”ı olarak anılsa da, bu dönem aynı zamanda iki ülkenin ilişkilerini belli ölçüde yaralayan ve 1960 sonrası dönemdeki daha büyük problemlerin temelini oluşturan anlaşmazlıklara ve problemlere sahne olmuştur. Bu tez ABD dokümanları, akademik makaleler, hatıratlar ve kitaplardan yararlanarak 1945-1960 dönemi Türk- Amerikan ilişkileri tarihine katkı sağlamayı amaçlayan bir kronolojik çalışmadır. Konu kronolojik olarak üç bölüm halinde organize edilmiştir: II. Dünya Savaşı'nın hemen ertesindeki Türk-Amerikan ilişkileri; Truman Doktrini ve Türkiye'nin NATO'ya girişi arasındaki ilişkiler; ve son olarak da Eisenhower'm Başkanlığı dönemindeki Türk-Amerikan ilişkileri. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The United States and Turkey made an important alliance during the early Cold War and their alliance had an important role in the course of the Cold War. By the end of World War n, the United States felt the need to contain the Communist expansion led by the Soviet Union since it posed a threat to the American economic and security interests. On the other hand, the Soviet Union threatened Turkey's territorial integrity denouncing the Turkish-Soviet Treaty of Friendship, dated November 17, 1925. Turkey also needed economic aid to overcome its serious economic problems that increased by the end of the war. In the face of the common threat, Turkey and the United States formed an alliance, which would continue throughout the Cold War and has stretched until today. The 1950s has often been referred as the“golden age”of American-Turkish relations, however, it witnessed some disagreements and problems between the two countries, which damaged their relationship to some extent and formed the basis of their greater problems in the period after 1960. This is a chronological study, which aims to illuminate the history of American- Turkish relations between 1945-1960, using U.S. government documents, journal articles, memoirs and secondary sources when necessary. The material is organized chronologically into three parts: the early American-Turkish relations by the end of World War II; the period between the Truman Doctrine and Turkey's entry into NATO: and finally the American-Turkish relations during the Eisenhower Presidency. m