Assesment of business process reengineering in Turkish ready-made textile industry
Türk hazır giyim tekstil endüstrisinde işletme süreçlerinin yeniden yapılanmasının değerlendirilmesi
- Tez No: 50543
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET İmalat ve servis firmalanndaki karar vericiler için kalite, maliyet, hız ve esneklik gibi kritik performans ölçülerinin iyileştirilmesi her zaman önemli olmuştur. İşlemlerde, toplam kalite yönetimi ve sürekli iyileştirme programlan çerçevesinde adımsal ilerlemeler gerçekleştirilmiştir. Ancak, son yıllarda yoğun rekabet koşullan ve hızla değişen küresel pazarlar, daha büyük ilerlemeleri gerekli kılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda işletme süreçlerinin yeniden yapılanması (BPR) gerek sürece yönelik ve müşteri odaklı bakış açısı ve gerekse köklü iyileştirme hedefleriyle önemli bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, Türkiye hazır giyim sanayisinde işletme süreçlerinin yeniden yapılanması üzerinde bir değerlendirme yapmaktadır. Tezin ilk bölümünde konuyla ilgili kaynak taraması gerçekleştirilmiş ve yeniden yapılanma yöntembilimi üzerinde durulmuştur.“Rapid Reengineering”yöntembilimi ve yazılımı ayrıntılı olarak tanıtılarak orta ölçekli bir hazır giyim firmasında uygulanmıştır. Böylece süreç üzerinde köklü iyileştirme sağlayacak düzenlemeler yapılmıştır. Teknik yönleriyle, süreç basitleştirme, bazı kontrol faaliyetlerinin ortadan kaldırılması, faaliyetlerin eş zamanlı gerçekleştirilmesi önerilen değişiklikler arasındadır. İnsan kaynaklan yönüyle de, bazı işlevlerin birleştirilmesi ve ilgili personelin yetkilendirilmesi işletmenin daha etkin bir yapıya kavuşmasını sağlamıştır. İşletme faaliyetlerinin hızlandırılması ve düzenlenmesinde, yeniden yapılanmanın temel aracı bilişim teknolojisi olarak belirlenmektedir. BPR ilkelerine uygun bir şekilde, bilgisayar destekli kalıp tasanmı, envanter yönetim sistemi, elektronik iletişim ve ürün tanıtımı gibi öneriler sunulmuştur. Son bölümde, bu sektör için BPR uygulamalarını gerçekleştirilmesinde karşılaşılacak sorunlar üzerinde durulmuştur. Tedarikçi zinciri ve insan kaynaklan ile ilgili zayıf noktalar vurgulanmıştır. BPR yazılım araçlarının, görsel ve matematiksel modellerle daha geliştirilmesi, gelecek çalışmalar için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Improvements in critical performance measures such as quality, cost, speed and flexibility have always been of importance for the decision makers both in manufacturing and service companies. Incremental accomplishments are realised through continuous improvement programs and total quality management concepts. However, in recent years, the need for dramatic improvement has arisen due to fierce competitive conditions and the rapidly changing global markets. Business Process Reengineering (BPR) is evolving as a promising approach with its process oriented view, customer focus and breakthrough improvement targets. This study is carried out to make an assessment of business process reengineering in Turkish ready-made textile industry. In the first part of the thesis, a comprehensive survey is conducted and the underlying methodologies of BPR are reviewed. Then, the“Rapid Reengineering”methodology is investigated in detail. The software RapidRe, which is based on this methodology is employed to a real life case from garment industry, and necessary modifications are made to achieve dramatic improvement in performance. On the technical aspects, process simplification, elimination of certain control activities and parallel processing is proposed. On the human resources aspects, pooling of some functionalities and personnel empowerment lead into more effective business operation. In addition, information technology is identified as the key enabler of reengineering in speeding up and streamlining business activities. Recommendations in accordance with the principles of BPR, are stated, such as computer aided pattern design, communication and computerised inventory management system, and electronic product introduction. The study is completed with pointing out the difficulties faced in the garment industry while applying BPR. The drawbacks related to supplier chains and human resources are emphasised. The need for enhancing the BPR software tools for visual and mathematical models is suggested for further work.