Annals of change: A comparative study of two fourteenth-century English chronicles
Değişim yıllıkları: İki ondördüncü yüzyıl İngiliz kroniğinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 140699
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD THORNTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Ondördüncü yüzyılın sonralarında İngiltere'deki tarih yazıcılığı bir değişim süreci içindeydi. Latince yazılan manastır kroniklerinden (vakayiname) anadilde yazılan secular (dindışı ağırlıklı) kroniklere doğru bir farklılaşma söz konusuydu. Bu tarihsel geçiş, bu yüzyılın sonunda tahttan indirilmesiyle bilinen kral İkinci Richard' in çalkantılı saltanatıyla çakışıyordu. İkinci Richard'ın saltanatı ayrıca o zamanda yazılan kroniklerin sayısı yüzünden de önem taşımaktaydı. Bu tez, bu kroniklerden iki tanesini, Adam Usk'un Chronicon adlı kroniğini ve Westminster Kroniğî'm karşılaştırmalı bir açıdan incelemektedir. İlk olarak, özellikle geç ortaçağ dönemdeki tarih yazıcılığı geleneği, kroniklerin biçimsel özelliklerine ve içerik niteliklerine bakılarak incelenmektedir. İkinci olarak, tez Adam Usk'un kroniğini ele almakta ve onun biçimsel özelliklerini analiz etmektedir. Üçüncü olarak, benzer bir yaklaşım Westminster kroniğine uygulanmaktadır. Son olarak, bu iki kronik karşılaştırılmaktadır. Bu tezin sonucunda görüyoruz ki, bu iki ondördüncü yüzyıl sonu kroniği, manastır kroniklerinden secular kroniklere geçişi örneklemektedir ve bu kroniklerin biçimsel ve içeriksel özelliklerinin analizi tarihçilerin onları daha iyi değerlendirmesini ve anlamasını sağlayacaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the late fourteenth century, history writing in England was in the process of change. There was a shift from the monastic chronicles in Latin to secular chronicles in the vernacular. This historiographical transition was accompanied by the turbulent years of Richard E' s reign, famous for the deposition of this king at the end of this century. Richard II' s reign was also remarkable because of the number of chronicles written during that time. This thesis examines two of these chronicles, Adam Usk's Chronicon and the Westminster Chronicle, with a comparative approach. In the first place, the tradition of historical writing especially in the late medieval period is examined, looking at the stylistic features and the content characteristics of the chronicles. Secondly, the thesis deals with Adam Usk's chronicle and analyses its significant features. Thirdly, a similar approach is applied to the Westminster Chronicle. Finally, these two chronicles are compared. The conclusion of this thesis is that, the transition from the monastic chronicles to the secular chronicles can be exemplified by these two late fourteenth century chronicles and that an analysis of features in terms of style and content enables historians to reach a better evaluation and understanding of them. n