XIX. yüzyılda Filibe şehri (1839-1876)
The City philippopel in the 19th century (1839-1876)
  1. Tez No: 140713
  2. Yazar: NERİMAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
oz Traklar zamanından beri var olan Filibe şehri Osmanlı döneminde de Balkanlardaki belli başlı şehirler arasında yer almıştır. İstanbul'dan Belgrad'a kadar uzanan yolun üzerinde oluşu, Meriç nehri boyunca uzanan geniş ve verimli bir vadinin ortasında bulunuşu ve ayrıca İstanbul'a yakınlığı, bu şehrin Osmanlı İmparatorluğu içinde hızla gelişmesini sağlamıştır. XIX. yüzyılda ve özellikle Tanzimat devrinde Filibe şehri hem Balkanlardaki Osmanlı yenileşmesinin ve hızla gelişen uluslararası ticaretin, hem de Bulgar milli uyanışının en önemli merkezlerinden birini oluşturmuştur. Bu dönemde Filibe'nin idari, ekonomik ve sosyal yapısı, ağırlıklı olarak Osmanlıca ve Bulgarca kaynaklarla hazırlanan bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda özellikle Filibe şehrinin dini gruplara göre nüfus dağılımı, mahalleleri, Filibe kazasına bağlı nahiyeler ve köyler, idari teşkilat, şehirdeki meslek grupları, tarım, hayvancılık, ticaret, Osmanlı ve Bulgar okulları, kiliseler, camiler ve vakıflar ayrıntılı olarak incelenmektedir. Filibe'nin Bulgaristan'a geçişinden sonra burada yaşayan Türklerin göçleri, Türkçe yer isimlerinin Bulgarcalaştırılması gibi konular da işlenerek şehrin Osmanlı idaresinden çıktıktan sonraki gelişimi hakkında da bir fikir verilmiştir. Doktora tezinin genelinde, bir yandan şimdiye kadar yeterince araştırılmamış konulara açıklık getirilirken, öte yandan tarih yazımındaki kalıp yargılara ve tartışmalı sorulara da cevap verilmeye çalışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Filibe (Philippopolis, Plovdiv) which exists since the Thracian times was one of the biggest Ottoman cities in the Balkans. The Location of Filibe on the main road between Istanbul and Belgrad, in the centre of a large and fruitful valley along the river Maritsa, and its closeness to Istanbul enabled a rapid development of this city. In the XIX. century, especially in the Tanzimat period, Filibe was one of the most important centers both of the Ottoman reforms in the Balkans and of the international trade developing rapidly in this period, and of Bulgarian cultural revival. This PhD thesis deals mainly with the population structure of Filibe after religious proportions, city quarters, the subdistricts and villages of the district (kaza) Filibe, its administrative structure, profession groups, agriculture, animal breeding, trade, the Ottoman and Bulgarian schools, churches, mosques and foundations in the Tanzimat period. With the beginning of the Bulgarian administration, an important part of the Turks were emigrated and most of the place names were changed. By dealing with these aspects as further topics, it was possible to give a general picture of developments after the end of the Ottoman rule in this region. In general the topics not sufficiently researched until now, are described, and the questions and stereotype claims in the present historiography are discussed. rv