Dış ticaret ve bankacılık Türkiye'de dış ticaretin finansmanında bankaların rolü
  1. Tez No: 140714
  2. Yazar: ATMACA ECE GÜROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
öz Çalışmamızda özellikle 1980 sonrasında dışa açık büyümeyi hedefleyerek dış ticaretin gelişimine büyük önem verilen Türkiye ekonomisinde, dış ticaret ve bankacılık sektörlerinin etkileşimi ve dış ticaret sektörüne bankacılık sektörünün verdiği destekle bu desteğin arttırılabilmesi için kullanılabilecek enstrümanlarm incelenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen bu amaç doğrultusunda çalışmada öncelikle dış ticaretin tanımı verilip, yapısı açıklanarak 1990'lı yıllarda Türk dış ticaretinin gösterdiği gelişim incelenmiştir. Takip eden bölümde dış ticaret mekanizmasında bankacılık sektörünün nasıl yer aldığı ve genel anlamda bankacılık sektörünün hangi enstrümanlarla dış ticaret sektörüne destek verdiği açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de bankacılık sektörünün son 10 yıllık dönemde gelişimi incelenerek bu dönemde ortaya çıkan olumlu ve olumsuz özellikler ile bunların dış ticaret mekanizmasına hasıl yansıdığı üzerinde durulmuştur. Bu arada Türkiye'de dış ticaretin finansmanına destek vermek amacı ile kurulan Eximbank'm yapısı ve faaliyetlerine bakılarak bu kurumun dış ticaretin finansmanında bankacılık sisteminin bir parçası olarak hangi çerçevede yer aldığı açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada son olarak Türk bankacılık sektöründe kullanılarak dış ticaret sektörünün daha geniş çerçevede desteklenmesini sağlayacak iki enstrüman: Karşılıklı akreditifler ve FCR finasmanı üzerinde durularak, bu enstrümanlar tanıtılmış ve bu enstrümanları kullanımı ile bankacılık sektörü tarafından dış ticaret sektörüne nasıl daha fazla hizmet verilebileceği açıklanmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study aims to analyse the ever increasing interaction between the banking sector and foreign trade as an inevitable outcome of 80's economic liberalization and emphasis on export The role of banks in financing and supporting foreign trade transactions is studied and an analysis of specific banking instruments which can enhance the scope of financing, is included. The study opens with an outline of the mechanism of foreign trade and its evolution inTurkey in 1990s. The next chapter tries to explain the role of banking sector and specific instruments it employs to serve the needs of foreign trade. Further, the last decade of banking sector and its effects on foreign trade is studied in detail. Part 4 also covers Eximbank which undertakes an essential part of foreign trade financing in Turkey. The structure and activities of Eximbank and its role in the general frame of banking is explained. Finally, t wo i nternational b anking i nstruments, n amely b ack t o b ack LC a nd F CR financing are introduced as contributions to financing of foreign trade in Turkey. m