Nominal çapa politikaları ve enflasyon tahmini hedeflenmesinde Türkiye örneği
Nominal anchor politics and inflation forecast targeting for Turkey
- Tez No: 140712
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
ÖZET Enflasyonun düşürülmesinde ve fiyat istikrarının sağlanmasında, tüm parasal rejimlerin ortak özelliği olarak dikkati çeken, herhangi bir şekilde nominal çapa/çapaların kullanılmasıdır. Belli bir değişkeni hedeflemek yada bir değişkeni nominal çapa olarak kabul ederek bunun yardımıyla hedefe ulaşmaya çalışmak merkez bankaları açısından sıkça görülen bir uygulamadır. Bu çalışmada fiyat istikran amacına yönelik olarak para politikası stratejisi içinde nominal çapa politikalarının, uygulamadaki işleyişi ve enflasyonu düşürmedeki rolü üzerinde durulmuştur. Alternatif çapa uygulamaları olarak, para arzı, döviz kuru ve enflasyon hedefli çapa politikaları üzerinde durulmuştur. Bu çapaların seçilmesinde, geniş kuramsal literatüre konu olma, ve belli başlı büyük istikrar programlarının ana bileşeni olma gibi kriterler dikkate alınmıştır. Tezin uygulamalı kısırımda ise, Türkiye örneğinde nominal çapa seçimi ve çapa politikası olarak enflasyon tahmini hedeflemesinin ekonometrik analizi ve enflasyon hedeflemesine yönelik alternatif simülasyon uygulamaları yapılmıştır. ABSTRACT In reducing the inflation and achieving the price stabilization, all of the monetary regimes use the nominal anchor in some way as a common policy. Either targeting a certain variable or accepting a variable as a nominal anchor is frequently applied by Cental Banks In this dissertation, nominal anchor theory, its applicability and its role in reducing the inflation are discussed. Money supply, exchange rate and inflation targeting are also discussed as an alternative anchor policy applications. In the applied part of this dissertation, the choice of nominal anchor, econometric analysis of forecasting inflation targeting as an anchor policy and alternative simulation applications are examined for Turkey in
Özet (Çeviri)