Toplam kalite yönetimi ile dönüşümcü liderlik ilişkisi ve Denizli yöresinde yapılan bir araştırma
The Relationship between total quality management and transformational leadership, and a research in Denizli region
  1. Tez No: 140717
  2. Yazar: CELALETTİN SERİNKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
oz Günümüz dünyasında dünya ekonomisi daha fazla işbirliğine dayalı ve global hale gelmiştir. Bu türdeki ekonomi yüksek rekabeti gerektirmektedir. Bu durumda işletmelerdeki liderlik ve sistem çok önemlidir. Küresel ekonomide liderlik dönüşümcü liderlik olmalı ve yönetim felsefesi de toplam kalite yönetimi olmalıdır. Bu araştırmada, toplam kalite yönetiminde dönüşümcü liderliğin önemi incelenmiştir. İlk dört bölümde toplam kalite yönetimi ve bununla ilgili diğer teoriler açıklanmıştır. Daha sonra beşinci bölümde bir alan çalışması yapılmıştır. Araştırma odağı toplam kalite yönetimi ile dönüşümcü liderlik arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma ISO 9000 belgesini alan işletmelerde yapılmıştır. ABSTRACT In today's world, the world economy is much more networked and globalized. This kind of economy brings high competitive requirements. Among these situations, the leadership and systems are highly important in companies. In the global economy, the leadership must be transformational leadership and philosophy of management must be total quality management. In this research, the importance of transformational leadership in total quality management is examined. In the first 4 chapter, total quality management theories and related other theories are explained. Afterwards, in the 5th chapter a field study is done. The research focused on relationship between transformational leadership and total quality management. The research is conducted in companies which have ISO 9000 certificate.
Özet (Çeviri)