Tüketici tutum ve davranışları ile ilgili işletmenin kurum imajının satış organizasyonu üzerindeki etkisinin bir uygulama ile incelenmesi
An Analysis of effect of the companys corporate image on the sales organization regarding the consumer behaviours and attitudes as a case study
  1. Tez No: 140716
  2. Yazar: NECATİ DENİZ ERDA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT CEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
öz Tüketici Tutum ve Davranıştan ile ilgili İşletmenin Kurum İmajının Satış Organizasyonu Üzerindeki Etkisinin Bir Uygulama ile İncelenmesi“ konulu tez çalışmasının ilk bölümünde öncelikle tekstil sektörü konusu işlenmiştir. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün çeşitli göstergelerle anlatıldığı bu bölümde, Türkiye ve dünyada tekstil, tekstilin Türk giyim sanayiindeki yeri, sektörün beklenti ve hedefleri, dünyada denimde görülen gelişmeler, Türkiye' de jeanin tarihi ve gelişimi konulan üzerinde durulmuştur. Daha sonra tüketici davranışı ile tüketicinin psikolojik ve davranışsal kabulünü etkileyen girdiler işlenmiş, aynı zamanda tüketicinin tanımı, tüketici tutum ve davranıştan, davranış modelleri gibi kavramsal konulara açıklık getirilmiştir. Jean tüketicisini tutum ve davranışlanndaki değişmelerin incelenmesi ve buradaki değişimlerin satış organizasyonuna etkisi araştırılmıştır. Çalışmamıza örnek işletme olarak sektörün lider firması olan Mavi Jeans seçilmiştir. Bu nedenle bu bölümde Mavi Jeans şirketinin kuruluşu ve gelişimi incelendikten sonra Tüketici Tutum ve Davranışlannı Belirleme”ye yönelik araştırma yorumlanmış ve sonuçlannın Mavi Jeans satış organizasyonu üzerindeki etkisi yansıtılmıştır. İşletmenin dış çevre koşullarındaki değişmeler ve gelişmeler doğrultusunda, 90' lı yılların sonundaki küreselleşmenin etkileri değerlendirilmiştir. Bilginin artan önemi de dikkate alınarak; farklı bir zaman diliminde tüketici tutum ve davranışları yeniden incelenerek araştırmanın sonuçlan yorumlanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda yeni bir satış organizasyon yapısı önerilmiştir. Son bölümde satış departmanının yukarıda da adı geçen araştırmalar sonucunda geldiği nokta özetlenerek işleyişinden bahsedilmiştir. 2000' li yıllardaki mevcut yapının dış çevre koşullarındaki değişme ve gelişmelere uyum sağlayabilmesi için firmanın bayilik sistemi üzerine bir araştırma yapılıştır. Bu sayede firmanın tüketicilerden edindiği bilgi ve deneyimlerin yanı sıra onlara ulaştığı kanaldan da olabildiğince veri toplanmıştır. Edinilen bu bilgiler doğrultusunda satış departmanı ve bayilik sistemi ile ilgili firmayı geleceğe taşıyacak yeni bir model önerisi oluşturularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT In the first part of the thesis study called“An Analysis of Effect of The Company's Corporate Image On The Sales Organization Regarding The Consumer Behaviours And Attitudes As A Case Study ”, the textile sector is discussed. In this part in which the textile and ready-made clothes sectors are explained, the following issues are examined: Textile sector in Turkey and in the world, the importance of the textiles in Turkish apparel industry, the expectations and the goals of the textile sector, the developments in the denim sector in the world and the history of the blue jeans in Turkey and the developments observed. In the following parts, the consumer behaviour and the factors that affect the consumer's psychological and behavioural acceptance are discussed along with the definition of the consumer, general consumer behaviors and attitudes and the behavioural models. The changes in the blue jeans consumer's behavior and its affects on the organization are analysed. The leading firm of the sector Mavi Jeans is chosen as the case study. Therefore, after giving information about the foundation and the development of Mavi Jeans, the comments on the research“Determining consumer's behaviors and attitudes”are peresented and the findings of this research are discussed. The effects of globalizition on the company are examined within the frame of the developments and changes taking place abroad. Considering the increasing importance of the 'knowledge', consumer behaviors and attitude are analysed in a different time period and the the comments on the researches results are passed. According to the results of this research a new sales organization structure is suggested. In the last part, the point the sales department reached taking into account the results of the above- mentioned researches is summarized. For adapting the existing structure of the firm in 2000s to the current conditions abroad, a research is carried out on the firms franchising system. As a result of this research, a strong amount of data is collected from the franchisers. And with this data, the thesis is 11completed with a suggestion of a new structure model that is going to carry the firm to the future. Ill