Priene kent merkezi kamusal alanlarda Hellenistik ve Roma çağlarında kişisel temsil
Individual representation in the public areas of the city center of Helenistic and Roman priene
  1. Tez No: 140729
  2. Yazar: IŞIL RABİ IŞIKLIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
oz Bu yüksek lisans tezinin konusu Priene örneğinde, antik çağ kentlerinde kişilerin, kamusal alanlarda, ne şekilde“temsil edildiklerinin”, incelenmesidir. Kişisel temsil kavramıyla ifade edilmek istenen, bireylerin, yaptıkları işler ya da adaklardan dolayı, başka kişiler tarafından görülüp takdir edilebilecek şekilde, heykel ya da yazıtlı anıtlar yoluyla anılmasıdır. Yunan kültüründe Arkaik Dönem'den itibaren, dini amaçlı örneklerle görülmeye başlayan, Klasik Dönem sonunda özellikleri netleşen kişisel temsil örnekleri, Hellenistik ve Roma Dönem'lerinde yoğunlaşmıştır. Bu örnekler antik çağ kentlerinin görünümü değiştirmekle birlikte, sosyal ve ekonomik gelişimlerine de ışık tutar. Bu bağlamda Hellenistik Dönem kentlerinin birçok özelliğini bünyesinde barındırıp bu geleneği uzun süre devam ettiren Priene, zengin buluntuları ile kişisel temsil örneklerinin incelenmesi için elverişli bir kenttir. Çalışma kapsamında konuyla ilgili örnekler belirlenmiş, kataloglanmış ve Priene'deki kişisel temsil örneklerinin kent içindeki dağılımı saptanmıştır. Ayrıca tespit edilen örnekler buluntu durumları, temsil türleri ve içerikleri açısından değerlendirilmiştir. Böylece kentin sosyo-kültürel ve ekonomik gelişimi kişisel temsil persperktifiyle incelenmeye çalışılmıştır. ABSTRACT The subject of this master's thesis is a study of how individuals have been represented in public areas in ancient cities together with a detailed case study of Priene. What is meant by the term“individual representation”is the commemoration of people because of their dedications or good actions, in a way that they are seen and praised by others, e.g. in statues or inscribed monuments. The various examples for individual representation in Greek culture begin in the Archaic Period mainly with religious purposes, gain a certain form in the Classical Period and increase drastically in the Hellenistic and Roman Periods. As well as changing the outlook of the ancient cities, these examples, also supply information about their social and economical development. Priene, which has several specialities, typical for a Hellenistic city and which kept its tradition for a relatively long period, is very suitable for the study of examples of individual representations, esp. its findings considered. During the course of this work, all examples of individual representation from Priene have been selected out, catalogued and their distribution has been determined. The selected examples have also been evaluated according to their find-situations, sorts of representation and contents. And thus has the social, cultural and economical development of the city been tried to be examined in the light of“individual representation”. Ill
Özet (Çeviri)