İlk felsefi önermenin onurunu taşıyan bir bilge: Thales
Thales: The sage who carries the honour of doing the first proposition of philosophy
- Tez No: 140728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O FARUK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öz (abstract) Felsefenin yaratıcı doğasında, kavramsal bilgi soruşturmasında bütünleyici bir temel ve yön kazanan problematik düşüncenin devinimi yatar. Eski Yunan düşüncesinde; felsefenin doğuşunda yaşam bulan 'gerçekliğin bilgisini' elde etme saiki, aklı, bilginin ilkeleştirilmesi gibi tarihsel bir başarıya götürür. Bilginin kuramsal temelde ilkeleştirilmesi ise, nesnel düşünce tarzının belirdiği bilimsel bilgi çağını açar. Felsefe arkhe nedir sorusuyla başlar. Bilimsel düşünceye kuramsal temel vererek tarihsel bir ivme ve eleştirel içerik kazandıran felsefi düşünce, ilk kez Thales'in arkhe görüşünde belirir. Arkhe problematiği ile birlikte doğa, eski-mitsel açıklama biçimlerinin dışında, kendi kendisiyle açıklanan, eleştirel aklın yürüttüğü muhakemelerin ışığında yeniden yorumlanan, yeniden anlamlandırılan bir bilgi nesnesi olarak alınır. Doğayı, kendisinden kalkılarak açıklanan fizik varlık bütünlüğü olarak işlemesiyle; gerçekliğin arayışında zihinsel muhakeme yetisini bileyen insan, kazanmış olduğu bu donanımla, kendisini bir olanaklar varlığı olarak kavrar. Duyumsal ile rasyonel olanın, ampirik ile teorik olanın birliği böylece felsefede kurulur. Filozofta cisimleşen; doğa felsefesiyle birlikte Grek düşünce geleneğini soruşturma çizgisine taşıyan ve problem bilincinde kendi ışığını keşfeden eleştirel akıl, bundan böyle evrenin sır perdesini aralamaya başlayacaktır. m
Özet (Çeviri)
Abstract Problematic thinking, which gains an integrative basis and a direction in the conceptual examination of knowledge, lies in the foundation of the creative nature of philosophy. The motive of“obtaining the knowledge of reality”in the Ancient Grek philosopy carries the mind the mind to an historical success, hich can be explained as the principalization of knowledge. Making knowledge a principle on a theoretical basis opens he age of scientific knowledge, which is determined by objective thought, thus giving it a historical acceleration and a critical content. Philosopy begins with the question of“what is archel”The first theme of philosophical thought that has an historical importance is the concept ofarche, which belongs to Thales. With the question of arche, nature, in contrast to the ancient mythological explanations, becomes an object of knowledge, an object, which is explained per se, interpreted in the light of the judgements of a critical mind and thus gaining a new meaning. By interpreting the nature as a physical existence which is explained per se, human mind conceives itself as a being equipped with possibilities. Sense and rationality, empiricism and theory unite on the grounds of philosophy. Critical mind, which carries the Grek thought to a level of inquiry in the body of the p hilosopher, s eeing it s 1 ight in t he p roblematic t hinking, w ill t hen s eek t o undercover the secrests of the universe. m