Halkla ilişkilerde yeni teknolojiler ve internet kullanıcıları
New technologies in public relations and internet users
- Tez No: 140750
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
öz İletişim teknolojilerindeki gelişmeler dünyayı değiştirmekte ve yeni küresel gerçekliği bize sunmaktadır.Bunun sonucunda iletişim ve bilgi teknolojileri sayesinde bilgiye ulaşmak ve verileri analiz etmek daha kolay hale gelmektedir.İletişim teknolojilerinin en önemli iletişim aracı ise İnternettir. İnternet bir çok halkla ilişkiler etkinliğinin oluşum sürecinde etkili olmaktadır.İnternet gün geçtikçe en önemli halkla ilişkiler aracı olmaya da başlamıştır.Eşik bekçileri olmadan hedef kitleyle direkt iletişimi sağlayan tek iletişim aracı olan internettir.Bugün ülkemizde halkla ilişkiler ajansları etkinliklerinin bir çok aşamasında ineterneti kullanmaktadır. Bu doktora tezinde halkla ilişkiler ajanslarının ineternet kullanımı ve meternetin sektördeki etkinliği analiz edlmiştir. Araştırma kapsamında 24 halkla ilişkiler ajansına yüz yüze ve e-mail yoluyla anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda görülmüştür ki halkla ilişkiler ajanslarının internete uyum sağlaması ve yeni teknolojilerin getireceği fırstalarla ve sorunlarla baş edebilme bilmemde olması gerekmektedir. ABSTRACT Developments in communication technology have changed the world and brought a new global reality to us. As a result, with the means of information and communication technology getting hold of and analysing data has become much easier. Furthermore Internet is the most important mass medium of communication technology. Internet is viewed as an effective medium for public relations by many organizations during their formation process. Internet, as days pass by, is becoming the most important public relations mass medium. It allows direct communication between organizations and mass audiences without the gatekeeping function of other mass media. Today,in Turkey, Public Relations agencies generally use this new tecnology. In this thesis how public relation agencies use internet in their organizations and the effects of internet in public relations field has been analysed. The field work was performed using questionnaires via e-mail and face to face interviews on the Turkish Public Agencies in their sectors. Attitudes of 24 public relations agencies and their web sites were analysed. The results of the questionnaires were evaluated for the measurement of internet effectiveness. Results suggest that all public relation agencies need to adapt to new technology and they have to recognize opportunities and challenges of the ever-changing environment. Ill
Özet (Çeviri)