Türk yönetim yapısı içinde SSK
SSK in Turkish public administration
  1. Tez No: 140749
  2. Yazar: ŞEVKİ UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz Türk Kamu Yönetiminin TKY felsefesi çerçevesinde yeniden yapılanması, böylelikle işleyişine sürekli iyileşme ve kalitenin hakim kılınması suretiyle kamu hizmetlerinin oluşumunda çalışanların iç müşteri, sunumunda da vatandaşların dış müşteri olarak kabul edilmesi gereğinin ifadesi tez çalışmasının özünü teşkil etmektedir. SSK, organizasyon anlamında yaşadığı değişim ile Başkanlık olarak yeniden yapılanması ve bunun neticesinde hizmet sunumunu değiştiren ISO 9000 ve TKY çalışmaları sebebiyle tez konusu olarak seçilip incelenmiştir. SSK'da Başkanlık olarak yeniden yapılanmayı müteakip ISO 9000 ve TKY çalışmalarına başlanmış, Kurum kültürü kalite ilkeleri çerçevesinde oluşturulmuş, vizyon ve misyon belirlenmiş, yoğun eğitimler verilmiş ve birçok birimde çalışmalar tamamlanarak kalite belgeleri alınmıştır. Çalışmaların neticeleri ile ilgili yapılan tespitlerde işleyişte verimliliğin ve çalışanlar ile hizmet alan sigortalıların memnuniyetinde çok önemli artışlar olduğu dolayısıyla müspet neticeler oluştuğu anlaşılmıştır. Netice itibariyle SSK, tezimiz açısından müspet bir örnek teşkil etmiştir. SSK'da yaşanan bu gelişmeler biran önce bütün Kamu yönetimine yayılmah, idari yapımız TKY çerçevesinde yeniden yapılanmalı, işleyişe kalite ve verimlilik hakim kılınmalı, kamu hizmetlerinin sunumunda vatandaşlar memnun edilmesi gereken müşteriler olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reorganization of Turkish Public Administration with TQM philosopy to continuously improvement of operations and the necessity of establishing quality everywhere by accepting employees as inside customers during the process of public service and citizens as outside customers during serving the public service is the main idea inside this thesis. Modification of SSK in terms of organization, construction of SSK with precidency system and, ISO 9000 and TQM which changed the service system have been selected and examined as a thesis topic. After reorganization of SKK under presidency system, ISO 9000 and TQM work have started, institute culture have been formed due to quality principles, vision and mission have been determined, intensive education have been offered and studies have been finished in many branches and quality certificates have been obtained. As a result of these studies, significant increase in process productvity and happiness of employees and citizens who get service have been observed. We can say that, SSK is a positive example for our thesis. The improvement which occured in SSK, should be spreaded to all public administry system, administrative organization should be reconstructed according to TQM, quality and productivity should be dominant in process, citizens should be seen as customers who have to be pleased.