Kurum markası yaratmak ve İstanbul Üniversitesi üzerine bir inceleme
Building corporate brand and a research on İstanbul University
  1. Tez No: 140751
  2. Yazar: B. DİDEM YALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
oz Markanın yeni çalışma alanlarından biri olan kurum markası kavramı, kuruluşların hedef kitleleriyle planlı iletişim kurmalarına yönelik yaklaşrmlan içermektedir. Kurumların, tanımlanan bir kitle tarafından, belirli ihtiyaçlarını tatmin etmek için hizmet ürettiği görüşünden yola çıkılarak, marka olarak değerlendirilmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada kurum markası kavramı incelenmiş, bir yüksek öğretim kurumu olan İstanbul Üniversitesi marka olarak ele alınmış ve İstanbul Üniversitesi'nin 17 fakültesinde okuyan 200 lisans öğrencisine İstanbul Üniversitesi üzerine bir anket çalışması uygulanmıştır. ABSTACT Corporate branding is one of the new working fields of brand concept and includes planned communication approaches heading towards target groups. Corporations satisfy the certain needs of an identified group with its services, reason why they should be judged as brands. The corporate brand concept is studied in this thesis and a research in survey method is made with 200 undergraduate students studying in 17 faculties of Istanbul University. Ill
Özet (Çeviri)