Edirne Kaleiçi geleneksel konutlarında plan ve cephe analizi
- Tez No: 39020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu tezin amacı, Edirne eski kent merkezi Kaleiçi'nde yer alan tarihsel konutların karakteristik özelliklerini incelemektir. Edirne kentinin ilk yerleşim çekirdeğini oluştu ran Kaleiçi semti, çoğunlukla sıra ev niteliğinde, küçük boyutlu,“halk tipi”diyebileceğimiz çok sayıda ahşap konut içermektedir. Bu konutların geçmişe ait kültürün ürünleri olarak korunmaları ve gelecek kuşaklara aktarılmaları gerekmektedir. Bu amaçla ele alınan çalışmada yerleşme içinde yer alan tüm tarihsel konutların tasarım ve cephe özellikleri ayrıntılarıyla saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde tezin amacı, kapsamı ve çalışma yöntemi tanımlanmaktadır. ikinci bölümde Edirne kentinin tarihsel süreç içinde ki gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Geleneksel Türk Evi, Türk Evi kavramı, kökenleri, plan elemanları ve plan tipleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, geleneksel Edirne Evi kavramı ve kökeni incelenmiş ve Edirne evi plan tipleri sunulmuştur. Beşinci bölümde tezin çalışma alanı olan Kaleiçi'nin kent içindeki yeri, fiziksel ve kentsel dokusu ele alınmış tır. Alan çalışmaları sırasında tespit edilen tarihsel konutlar tanımlanmış ve her biri tek tek tablolar halinde sunul muştur. Konutların tüm karakteristik özellikleri yine aynı tablolara işlenmiştir. Altıncı bölüme saptanmış olan tez sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the specific characteristics of the historical houses in Edirne City were examined. These houses are located in Kaleiçi district which is the old city centre of Edirne. They are generally in small sizes, placed in chain and wooden houses, which are the best examples of historical civil architecture of Edirne City. The parts of the study can be summarized as follows : In the first chapter; the subject, the scope of the study and its aim and also the method of the study were described. In the second chapter; the historical developing period of Edirne City were examined. In the third chapter; the contept of Traditional Turkish House and its origin, the elements of its plan and types were defined. In the forth chapter; Traditional Houses of Edirne were defined and the examples of these houses were examined. In the fifth; the physical urban structure and the location of Kaleiçi district in the city were described. The historical houses which were examined in the study and their characteristics were also transformed into tables in this chapter. In the sixth part, the results of the study were determined.Keywords : Traditional Turkish Houses, old houses, historical houses, old city centres.