Hasan Melik Zerdabi'nin hayatı ve faaliyetleri
- Tez No: 140771
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR DONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışmamızın konusu olan Hasan Melik Zerdabi (1837-1907) Azerbaycan Tarihinde önemli bir yere sahiptir. Moskova Üniversitesi 'ni bitirerek bir süre memur olarak çalıştıktan sonra öğretmenlik yapmıştır. Zerdabi Rusya Türklerinin ilk Türkçe gazetesi olan Ekinci'yi neşretmiştir. Yine ülkesinde ilk hayır cemiyetini kurmuş ve ilk tiyatro çalışmalarının başlatmıştır. Bakû'de açılan ilk kız okulunun açılışında aktif görev almıştır. Eşi Hanife hanım bu okulun ilk müdiresidir. Zerdabi 16 yıl köyünde yaşamaya mecbur edildikten sonra Bakû'ye geri dönmüş ve şehir meclisinde vekillik yapmıştır. Kaspi gazetesinde yöneticilik yapmış ve yazılan yayınlanmıştır. Hayat ve Debistan gibi yayın organlarında makaleleri vardır. Birçok hayır cemiyetinin çalışmalarında bulunan yazar, I. Muallimler Kurultayı 'mn toplanmasına öncülük etmiştir. Eğitim, kadın hakları, dil, din ve vatanseverlik hakkındaki görüşleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
The topic of our work Hasan Melik Zerdabi (1837-1907) has an important place in the History of Azerbaijan. After he graduated from the University of Moskow, he worked as an officer. Then, he published Ekinci, which was the first newspaper in Turkish for the Turks who were living in Russia. He established the first charity association and he started the first theatre works. He also worked for the establishment of the first Girl School in Baku. His wife was the first principal of this school. After he lived 16 years in his village he returned to Baku and he began to work in the City Hall. He wrote for the newspaper Kaspi, he wrote some articles for the press organs Hayat and Debistan. He also worked for the 1st Teachers Meeting. His point of view about education, women rights, language, religion and the patriotism is very important 111