Kemal Tahir düşüncesinde Osmanlı Devleti'nin kuruluş süreci ve Osmanlılık siyasetinin anlamı
- Tez No: 140770
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
öz Bu çalışmanın konusunu Kemal Tahir'in Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ve Osmanlı dünya görüşü hakkındaki görüşleri oluşturmaktadır. Kemal Tahir yaşadığı dönemde toplum yapısı tartışmalarına ilgi duymuş, bu tartışmaları yönlendirmiştir. Sorunlarımızın saptanması ve çözülmesi için tarihten faydalanmamızı, Osmanlı tariWnin bu açıdan incelenmesi gerektiğini savunmuştur. Osmanlı toplum ve Devlet yapısına ilgi duyması bu nedenledir. Bu amaçla Osmanlı İmparatoriuğu'nun kuruluşu hakkında Gibbons, Wittek, Sevündük ve Köprülü'nün görüşlerine de yer verilmiştir. Bu isimlerin konu üzerinde önemli görüşler ortaya koymalarının yam sıra Kemal Tabir tararından da önemsenen kişilerdir. Sonraki bölümde Kemal Tahir'in kuruluş ve dünya görüşü hakkındaki düşünceleri ele alınmıştır. Osmanlı'ma kendine özgü bir yapısı olduğunu vurgulayan Kemal Tahir, bu yargıyı“Osmanlılık”siyaseti içinde değerlendirmek gerektiğini söylemiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This issue includes opinions of Kemal Tahir about the foundation of Ottoman State and Ottoman's point of view. Kemal Tahir was interested in the discussions about the construction of society and the directed these discussions. He defended that we should benefit from history in order to be determined and solved our problems, and Ottoman history should be scmtinized from this point of view. For this reason he was interested in the construction of Ottoman society and state. For this purpose it was also included opinions of Gibbons, Wittek, Sevündük and Köprülü about the foundation of Ottoman State. In addition to these persons put forward important views on the subject they were considered important persons by Kemal Tahir, too. In the next section the ideas of Kemal Tahir, about the foundation and Ottoman's point of view examined. Kemal Tahir, who emphasized that Ottoman has his own construction, said it was necessory that this idea should be evaluated in the politics of“Osmanlılık”. iv