Güney Kafkasya'nın dış güvenlik seçenekleri ve NATO
The Alternatives of foreign security in South Caucasus and NATO
  1. Tez No: 140774
  2. Yazar: RAMİL MEMMEDOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Oz Sovyetler Birliği'nin dağılmasını ardından, bu coğrafya üzerinde çeşitli çatışma alanları ortaya çıktı. Güney Kafkasya'da baş gösteren çatışmalar bölge güvenliğini tehdit eder duruma geldi. Bölge devletlerin toprak bütünlükleri ve egemenliklerinin sağlanması için bir güvenlik mekanizmasına ihtiyaç vardır. Hem devletlerin hem de örgütlerin bölge politika ve stratejilerine bakıldı. Konu son yıllan kapsadığı için daha çok bu konuda yazılmış makalelerden yararlanıldı.. Çeşitli ülkelerde yayınlanmış makalelerdeki fikirler objektif bir şekilde yansıtılmaya çalışıldı. Bu bölgedeki güvenliğin sağlanmasını askeri ve politik ağırlığı olan ve aynı zamanda dünya devletleri tarafından kabul görmüş uluslararası bir örgüt yapabilir. Abstract After collaps of the Soviet Union, in this region appear variuos conflict fields. The conflict which revealed in South Caucasus come threaten case for regional security. The states of region need security mechanism for suppling territorial integrity and sovereignty. Was looking the regionnal policy and strategies of states and organization. I benefit from article which was more written in this topic because the subject include last years. I objectivly try to reflect the thought which articles was publicated in variuos country. Supply of security will make the international organization wich have military and politic responsibility and in the same way accepting by world state's. Ill
Özet (Çeviri)