Haberlerin propagandadaki yeri ve propaganda radyoları
Propaganda in the news and propaganda radios
- Tez No: 140773
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
öz Bu çalışma temelde radyonun propaganda aracı olarak kullanımına ışık tutabilmek amacını taşımaktadır. Çalışmanın merkezinde radyolar ve propaganda ve elbette ki propaganda radyolarının en kıdemlisi olan Voice of America (Amerikanın Sesi) radyosu, yeralmaktadır. Bu doğrultuda çalışmamız, giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde propagandaya değinilmiştir. İkinci bölümde, radyonun icadından günümüze kadar geçirdiği evreler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Amerikanın Sesi Radyosu temel alınarak dünyadaki radyo- propaganda yayınlan anlatılmaya çalışılmıştır. Konuyla ilgili türkçe ve yabancı dilde kaynaklar taranmıştır. Çalışmanın temelinde Radyonun, tüm yeni teknolojilerin tehdidine rağmen halen gücünü koruyabildiği düşüncesi hakimdir. Sonuçta radyo banş zamanlarında mütevazı dostluğunu sürdürmekte, dünyanın ateş altındaki bölgelerinde ise en yeni silahların yanında yerini almaktadır fikri şekillenmektedir. Çalışma radyo hala etkilidir fikrinin tartışıldığı bir zemin oluşturmaktadır. ABSTRACT The fundamental aim of the study was to focus on the utility of radio broadcasting for propaganda purposes. In the center of the study are the radio broadcasting and propaganda, certainly including Voice of America, thanks to its seniority among all propaganda radios. Within this frame, the study consists of three parts, besides the introduction and the conclusion. The first part deals with propaganda, followed by the phases radio has gone through since its invention, in the second part The third part focuses on propaganda via radio broadcast all over the world, with a special emphasis on Voice of America. Related literature in Turkish and other languages have been researched for the study, which evolves around the basic idea that radio broadcast is still a powerful means of communication, despite the threat of all new technologies. The study concludes with the idea that the radio, which is a modest friend of the peace time, takes part in wars, together with the conventional weapons. The study sets the basis for the discussion on the effectiveness
Özet (Çeviri)