Language learning strategies used by the Turkish high school students learning English
Strateji öğretiminin ileri-orta seviyedeki öğrencilerin dil yeterliliğine etkileri
  1. Tez No: 140775
  2. Yazar: A. TAMER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ABSTRACT This study, using the Turkish translation of Oxford's fifty-item Strategy Inventory for Language Learning (SILL Version 7.0), investigated the self-reported language learning strategy use of 537 high school students learning English as a foreign language in a high school, in Istanbul. The participants were also given a background questionnaire to gather information on their course level, previous language learning experience and proficiency self-ratings. Frequency of strategy use among the participants was analyzed item by item, and then the relationships between the background variables and the frequencies of strategy use were investigated by using some statistical procedures. The percentages of high strategy use among the participants were cross-tabulated with respect to the background variables. The results showed that there were significant variations in the frequency of high strategy use among learners by their course level, previous language learning experience and proficiency self-ratings. Moreover, the statistical analyses carried out with respect to the participants' mean and standard deviation scores of frequency of strategy use showed that in the five categories memory, cognitive, metacognitive, affective and social - and some SILL items, the differences between the upper-intermediate and the pre- intermediate groups were significant. However, no significant difference was noted between these two course levels in the frequency of strategy use in the compensation strategies. The participants showed significant variation in five SILL categories and some SILL items by the their previous language learning experience;whereas, in the cognitive category, no significant difference was noted among the participants. The mean differences of the self-reported frequency of strategy use differed significantly among the participants at the three levels of self-rated profficiency. ÖZ Bu araştırmada Oxford'un elli maddelik Dil öğrenme Stratejileri Dökümü'nün (DÖSD) Türkçe çevirisi kullanılarak, İngilizce öğrenen, lise öğrencisi 537 deneğe uygulanmıştır. Deneklere aynı zamanda Dil Öğrenme Deneyimi Anketi (DODA) verilerek, onların ders düzeyleri, ön dil öğrenme deneyimleri ve bireysel dil yeterliliği algılarına ilişkin veriler toplanmıştır. İlk olarak, elli maddelik DÖSD'nde deneklerin her stratejideki strateji kullanım sıklıkları belirlenmiştir. İkinci aşamada, DÖDA'nden elde edilen veriler ile deneklerin 'yüksek strateji kullanımı' yüzdeleri karşılaştırıldığında, ders düzeyi, ön dil öğrenme deneyimi ve bireysel dil yeterliliği algısı farklı olan deneklerin strateji kullanım sıklığında da farklılık gösterdikleri saptanmıştır. Üçüncü aşamada, deneklerin strateji kullanım sıklığına ilişkin ortalama ve standart sapma değerleri kullanılarak, ders düzeyi, ön dil öğrenme deneyimi ve bireysel dil yeterliliği algıları ile strateji kullanım sıklığı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Sonuç olarak, DÖSD'nün beş alt kategorisinde (belleksel, bilişsel, üst bilişsel, duyuşsal ve toplumsal ) ve bazı strateji maddelerinde, ders düzeyleri farklı olan deneklerin strateji kullanım sıklığında da anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Eksik bilgiyi tamamlama stratejileri kategorisinde anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır, ön dil öğrenme deneyimi değişkeni strateji kullanım sıklığında bilişsel kategori dışında diğer beş alt kategoride farklılık göstermiştir. Bireysel dil yeterliliği algısının üç seviyesi arasında strateji kullanım sıklığı açısından anlamlı ilişkiler saptanmıştır. m
Özet (Çeviri)