Elektronik medyada müşteri ilişkileri ve içerik yönetimi
CRM and content management in electronic media
- Tez No: 140776
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Öz Elektronik medya ve İnternet gazeteciliğinin hızla gelişmesinden bu güne, bir yandan bu alanın akademik zemininin ortaya konması, diğer yandan da bu medyatörlerin pazarlama ve yönetimini etkileyen faktörlerin saptanması yönünde pek çok girişim olmuştur. Bu tezde araştırılan, medyatörle, müşteri, içerik, teknoloji ve camia gibi yönetsel etmenler arasındaki ilişkidir. İçerik yönetimi, bağlantıda camia, sadakat oluşturma, rekabet avantajı olarak müşteri ilişkileri kavramının bir nedensellik sırası oluşturduğu hipotezinin doğruluğu, Türkiye'deki gelişmeleri erken benimseyen kitle üzerinde bir anket araştırmasıyla, site trafiklerinin ölçümleriyle ve mantıksal önermelerle araştırılmıştır. İnternet gazeteciliğinin etik öğeleri, yeni yöntemler ve toplumsal boyutlar tartışılmış, sonuçlar, bağlantıda camia oluşturmanın ve müşteri ilişkileri yönetiminin elektronik medya için yararlarım açıkça ortaya koymuştur. Abstract Since the advent of electronic media and online journalism, there have been various attempts in both establishing the academic basis of the area as well as identifying factors that affect marketing and management of such mediators. Researched in this thesis is the relationship between the mediator and the management aspects: customer, content, technology and community. The hypothesis that the sequential causal relationship between content management, online community, creating loyalty, customer relationship as competitive advantage, is verified by means of polling Turkey's early adopters, measuring site traffic and logical arguments on the factors. Ethical elements of online journalism, new methodologies and social dimensions being discussed, results clearly indicate advantages of creating an online community and customer relationship management for electronic media. m
Özet (Çeviri)