Türkiye'de kamu harcamalarının etkinliğinin arttırılmasında bütçe sisteminin rolü
The Role of the budget system in the improvement of public expenditure effectiveness in Turkey
  1. Tez No: 140791
  2. Yazar: EMİNE KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
oz Kamu harcamalarında etkinliğin sağlanması ile sosyal refahın arttırılması arasında doğrusal bir ilişki vardır. Küreselleşen dünyada, kamu harcamalarının GSMH içindeki payının ve dolayısıyla ulusal ve uluslararası ekonomi üzerindeki etkisinin artması, demokrasinin ve bilgi toplumunun gelişmesi, kamu harcamalarının gerçekleştirilmesinde önemli bir rol üstlenen bütçelemenin de iyileştirilmesinde itici bir rol oynamaktadır. Bütçe sisteminin ve dolayısıyla, kamu harcama sisteminin etkinleştirilmesi, siyasal iktidarın, aldığı kaynakları kamu hizmetlerini ifa ederken rasyonel bir şekilde kullanmasını ve bunun hesabını vermesini, yani devletin etkin olmasını sağlar. Bütçeleme siteminin iyileştirilmesi ile ilgili temel hedefler; makro mali disiplini güçlendirecek yapısal çerçeveleri oluşturmak; çok yıllı bütçe uygulamasına geçmek ve kamu kurumlarının performansını arttırmaktır. Türkiye'deki bütçeleme sisteminin, dünyadaki gelişmeler ve iyi uygulamalardan da yararlanılarak, yeni kamu mali yönetimi anlayışı çerçevesinde yeniden yapılandırılması ve çok yıllı performans odaklı sisteme geçilmesi, kamu harcamalarında etkinliğin sağlanmasına ve dolayısıyla sosyal refahın arttırılmasına katkıda bulunacaktır. ABSTRACT There is a linear relationship between the effectiveness in the public expenditures and the increasing of social welfare. In the globalize world, the increasing share of public expenditures in the GNP and in this way increasing effect of that on the national and international economy and, the development of democracy and information society those all have an encouraging role in the improvement of budgeting which has a key role in the realization of public expenditures. The effectiveness of the budget system and the system of public expenditure ensure that the government being rational and accountable when using public resources, gathered by it before, for public services. In other words, the government can be effective in this way. Basic targets that are connected with the improvement of budgeting system are to constitute structural frameworks that will strengthen the in
Özet (Çeviri)
oz Kamu harcamalarında etkinliğin sağlanması ile sosyal refahın arttırılması arasında doğrusal bir ilişki vardır. Küreselleşen dünyada, kamu harcamalarının GSMH içindeki payının ve dolayısıyla ulusal ve uluslararası ekonomi üzerindeki etkisinin artması, demokrasinin ve bilgi toplumunun gelişmesi, kamu harcamalarının gerçekleştirilmesinde önemli bir rol üstlenen bütçelemenin de iyileştirilmesinde itici bir rol oynamaktadır. Bütçe sisteminin ve dolayısıyla, kamu harcama sisteminin etkinleştirilmesi, siyasal iktidarın, aldığı kaynakları kamu hizmetlerini ifa ederken rasyonel bir şekilde kullanmasını ve bunun hesabını vermesini, yani devletin etkin olmasını sağlar. Bütçeleme siteminin iyileştirilmesi ile ilgili temel hedefler; makro mali disiplini güçlendirecek yapısal çerçeveleri oluşturmak; çok yıllı bütçe uygulamasına geçmek ve kamu kurumlarının performansını arttırmaktır. Türkiye'deki bütçeleme sisteminin, dünyadaki gelişmeler ve iyi uygulamalardan da yararlanılarak, yeni kamu mali yönetimi anlayışı çerçevesinde yeniden yapılandırılması ve çok yıllı performans odaklı sisteme geçilmesi, kamu harcamalarında etkinliğin sağlanmasına ve dolayısıyla sosyal refahın arttırılmasına katkıda bulunacaktır. ABSTRACT There is a linear relationship between the effectiveness in the public expenditures and the increasing of social welfare. In the globalize world, the increasing share of public expenditures in the GNP and in this way increasing effect of that on the national and international economy and, the development of democracy and information society those all have an encouraging role in the improvement of budgeting which has a key role in the realization of public expenditures. The effectiveness of the budget system and the system of public expenditure ensure that the government being rational and accountable when using public resources, gathered by it before, for public services. In other words, the government can be effective in this way. Basic targets that are connected with the improvement of budgeting system are to constitute structural frameworks that will strengthen the inmacro-fiscal discipline and, to put into practice multi-year budgeting and, to increase the performance of public agencies. The restructuring of the budgeting system in Turkey in the framework of the new public financial management approaching and, also by benefiting improvements and good practices in the world and the implementation of multi-year and performance based budgeting system will contribute to the effectiveness of public expenditure and the increasing of social welfare. IV