Boçlar Hukuku alanında gabin
  1. Tez No: 140792
  2. Yazar: BURCU KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
oz Kıta Avrupası Hukukunda“lesion”,“Wucher”veya OR 21'de“Übervorteilung”olarak adlandmlan ve Türk Borçlar Kanununda“gabin”olarak yer alan BK 21 kuralı, Roma Hukukunda da“laesio enormis”kurumunu karşılamaktadır. Tezde, bu kurumun, irade bozuklukları kuramı ile ilişkisi, şartlan ve gabin olgusuna bağlanan yaptırım kuralı olan“iptal edilebilirlik”konusunda doktrin ve uygulamanın durumu incelenmiştir. Karşılaştırmalı Hukuktan ve tarihi gelişimden de birinci bölümde yaralanılmıştır. Sonuç bölümünde varılan sonuçlar toplu olarak sunulmaktadır. ABSTRACT The“undee influence”rule, which is referred under Continental law as“lesion”,“Wucher”or in OR. Art. 21 as“Übervorteilung”and in Romain Law as“laesio enormis”, is regulaeted in Art. 21 of Turkish Code of Obligations. In this thesis, we examined the relationship of the rule“undee influence”with defective intention, condition of undee influence, sanction ( voidability) of such rule in the light of Turkish litrature and practice. In our first chapter, we utilized rules of comparative law and and historical developments. In the last chapter, we represent all the conclusions which we made in the whole thesis. Ill
Özet (Çeviri)