AB bütçesi ve Türkiye'nin muhtemel üyeliğinin AB bütçesine etkisi
The EU budget and the effect of Turkey's probable membership on EU budget
  1. Tez No: 140790
  2. Yazar: ERHAN AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
oz Bu çalışmada Avrupa Birliği Bütçesi tarihsel süreç içerisindeki değişimleriyle birlikte ele alınmaya çalışılmış; AB'nin daha güçlü bir entegrasyon doğrultusunda uyguladığı ortak politikaları hayata geçirebilmesinde kullanmış olduğu en önemli araç olan bütçenin yapısı, AB'ye üye ülkelerin bütçeye olan katkıları ve bütçeden aldıkları paylar ile irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın Türkiye ile ilgili bölümündeyse Türkiye'nin AB'ye muhtemel üyeliği halinde AB Bütçesi'ne yapacağı etki, Türkiye'nin 1999 yılında Helsinki Zirvesi' nde elde ettiği adaylık gözönünde bulundurularak ve bu adaylık statüsünün muhtemel bir üyelik olması ihtimali üzerinde durularak incelenmeye çalışılmıştır. ABSTRACT In this thesis, European Union Budget is tried to be studied through changes in its historical process. The budget structure that is the most important fiscal tool in the realization process of the powerful European integration of the EU, the contribution of the member countries and their share of this budget are tried to be examined. In Turkey related part of the thesis; the impact to the European Union Budget in the case of probable membership of Turkey in EU, the status of candidacy achieved in the 1999 Helsinki Summit and the presumed membership of Turkey are studied. Ill
Özet (Çeviri)