Vekalet sözleşmesinin tek taraflı olarak sona erdirilmesi
The End of the agency contract by a party
- Tez No: 140797
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER SELİÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
oz Vekâlet sözleşmesinin sona ermesine ilişkin olarak özellik taşıyan sebepler Borçlar Kanununda özel olarak belirtilmiştir. Bunlar, istifa ve azil, ölüm, fiil ehliyetsizliği ve iflâstır. Borçlar Kanunu'nun 396. maddesinde belirtildiği üzere, vekâletten azil ve ondan istifa her zaman mümkündür. Azil, müvekkilin tek taraflı irade beyanı ile vekâlet sözleşmesini sona erdirmesidir. İstifa ise, vekilin tek taraflı irade beyanı ile vekâlet sözleşmesini sona erdirmesidir. Vekâletten azil ve ondan istifa her zaman yapılabilirse de, uygun olmayan bir zamanda vekâletten istifa eden vekil veya onu azleden müvekkil diğerinin zararını tazmin etmekle yükümlüdür (BK. m. 396/ II). Tezin konusunu oluşturan sorunların çözümünde, araştırma ve sorgulama teknikleri kullanılmıştır. ABSTRACT Conditions which entail the termination of the agency contract have been specially treated in the Code of Obligations. These are resignation and dismissal, death, incompetence (incapacity) and bankruptcy. As indicated in Art. 396 of the Code of Obligations, dismissal and resignation from the agent status is always possible. Dismissal terminates the agency contract with a unilateral declaration of mind by the client. Resignation, on the other hand, terminates the agency contract with a unilateral declaration of the mind by the agent. In principle, dismissal as well as resignation is possible any time, but the agent who resigns or the client who dismisses the agent at an improper time must indemnify the losses suffered by the other party (Art. 396/ II, CO). When we have written our thesis we have used research technics. Ill
Özet (Çeviri)