Aracı kurumların Hukuki sorumluluğu
The Legal liabilities of the intermediaries
- Tez No: 140798
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER SELİÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
oz Bu çalışmada aracı kurumların özel hukuk alanındaki sorumluluğu ele alınmıştır. Öncelikle aracı kurumların sorumluluk rejiminin daha iyi anlaşılabilmesi için aracı kurumların faaliyet alanına, denetimine ve örgüt yapısına ele değinilmiştir. Daha sonra sırasıyla aracı kurumların birinci el piyasasındaki işlemlerinden dolayı, yani halka arza aracılık faaliyetlerinden kaynaklanan sorumlulukları ve ikinci el piyasasındaki işlemlerinden dolayı sorumlulukları, yani alım - satıma aracılık ve türev araçların alım satımına aracılık sözleşmesinden dolayı sorumlulukları incelenmiştir. Son olarak ise aracı kurumların aracılık dışındaki faaliyetlerinden dolayı sorumlulukları konusuna yer verilmiştir. Burada da portföy yöneticiliği sözleşmesinden doğan, yatırım danışmanlığı sözleşmesinden doğan ve menkul kıymetlerin geri alım veya satım taahhüdü ile alım - satımı sözleşmesinden kaynaklanan sorumluluğa yer verilmiştir. ABSTRACT This study analyzes the civil liabilities of intermediaries. In order for the liability regime of intermediaries to be better understood, first their scope of activity, supervision and internal structure have been studied. Subsequently, the liabilities of intermediaries arising from their transactions in the primary and secondary markets, the former being the liabilities due to their role as intermediaries in public offerings and the latter being the liabilities arising from their intermediations in the purchases and sales of financial (derivative) instruments, have respectively been analyzed. Finally, the topic of intermediary liability arising from activities other than intermediation was addressed. In this context, the liabilities arising from portfolio management contracts, investment advisory contracts, repurchase and reverse repurchase agreements have been also been investigated. Ill
Özet (Çeviri)