Türk Hukukunda ailenin korunması ve 4320 sayılı yasanın etkinliği
Family protection in Turkish Law and effective of the Law, numbered 4320
- Tez No: 140796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
öz Tezin giriş bölümü, aile içi şiddetin önlenmesi yollarından aile konuna yasasının sağladığı toplumsal yararı sorgulamaktadır. Birinci Bölümde; aile kurumunun gelişimi, işlevlerindeki değişim, hukuk ile ilişkisi, devlet tarafından müdahalenin gerekliliği, uluslararası belgeler ve Türk hukukundaki yeri incelenmiştir. îkinci Bölüm; aileyi tehdit eden en büyük tehlikelerden şiddet kavramına ayrılmıştır. Şiddetin kaynağı, yöntemleri, aşamaları, aile içi şiddetin ortaya çıkışı, birey ve toplum üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Türk Hukukunda aile içi şiddetin duygusal, sözel, cinsel ve fiziksel görünümleri, Ceza Hukuku açısından öldürme eylemi, etkili eylem, cinsel suçlar ve sözel şiddet içeren suçlar olarak incelenmiştir. Medeni Hukukta aile içi şiddet ise hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma nedenleri açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü Bölümde; aile içi şiddeti önleme amacıyla hazırlanan 4320 Sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Yasa, Medeni Usul ve Ceza Hukukuna bakan yönleri açısından irdelenmiştir. Yasanın uygulanmasında, sosyo-ekonomik vönrVn gelişimini tamamlamış olan İzmir il merkezi ile geniş ailenin yaygın olduğu, sosyo-ekonomik gelişmesini tamamlamamış Bitlis il merkezi araştırma alam olarak seçilmiştir. Izmir ve Bitlis Sulh Hukuk ve Ceza Mahkemelerinin bir yıllık kayıtlan incelenerek sonuçlan değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile sınırlı alan araştırması ve istatistik değerlendirmeler de kullanılarak hukuksal düzenlemenin hem sosyolojik boyutu hem de uygulama olanakları gösterilmeye çalışılmıştır. ıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introductory chapter of the thesis questions social benefits provided by Family Protection Law as a method of preventing domestic violence. In the first chapter, development of family system, change in its functions, relations with law, the necessity of intervention by the state, international documents and their place in Turkish law are examined. The second chapter devoted to the concept of violence that is one of the important dangers that threaten the family. Sources of violence, its methods, its phases, emergence of domestic violence, implication on the individual and society are studied. It is studied as follows; emotional, verbal, sexual and physical appearance of domestic violence in Turkish law, action of murder from the viewpoint of Criminal Law, influential action, sexual crimes and crimes that contains verbal violence. Domestic violence is evaluated in Civil Law from the aspects of intention to kill and reasons of divorce resulted by indignity or very bad behavior. In the third chapter, the law, numbered 4320, concerning protection of the family prepared for the purpose of preventing domestic violence is scrutinized in tenns of its aspects related with Civil Procedure and Ciriminal Law. In order to assess implementation of the law, Izmir administrative provinces that completed socio economic development and Bitlis administrative province where large family is common and has not completed its socio economic development yet, have been selected as a research fields. One-year records of Justice of Peace and Criminal Courts in Izmir and Bitlis are analyzed. This study attempts to show sociological aspect as well as implementation opportunities of legal arrangement that will be used in limited fieldworks and statistical evaluations. IV