Uyuşmazlık mahkemesi kararlarına göre idari eylemin tanımlanması
- Tez No: 140800
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GÜRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
oz“Uyuşmazlık Mahkemesi Kararlarına Göre İdari Eylemin Tanımlanması”başlıklı bu çalışmada, idari yargının görev alanı ve tam yargı davasının konusu bakımından temel kavramlardan biri olan“idari eylem”kavramı incelenmektedir. İdari eylemler,“kanunilik”ilkesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple idari eylemlerin ya bir idari işleme ya da doğrudan bir kanuna dayanması gerekmektedir. Bir idari işleme dayalı olması gereken eylemlerin arkasında bir idari işlem bulunmaması halinde, eylem idarenin haksız fiili sayılmaktadır. İdari eylemler, çoğunlukla idarenin görevlileri tarafından icra edilen eylemlerdir. İdarenin görevlilerinin bütün eylemleri değil, hizmetin görülmesi sırasındaki ve hizmet sebebiyle yaptıkları eylemler idareye bağlanmaktadır. Diğer taraftan idarenin eylemlerinin tamamı da idari eylem değildir. İdari eylemin ayrıca bir kamu hizmeti sebebiyle icra edilmesi şartı da aranmaktadır. Bununla birlikte idari eylemin tanımlanmasında kamu hizmeti şartı da belli koşullar altında unsur değeri taşımaktadır. Türk İdare Hukuku'nda sınırları ve kapsamı tam olarak belirlenmemiş olsa da, bir“idari eylem teorisi”mevcuttur. Bu çalışmada, yargısal içtihatlarla oluşturulmuş bulunan idari eylem teorisinin izi sürülmekte ve temel unsurları belirlenmeye gayret edilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, konu, özellikle Uyuşmazlık Mahkemesi kararlarından yararlanılarak incelenmiştir. ABSTRACT In this dissertation titled“The Definition of Administrative Actions under the Court of Conflicts Jurisprudence”, the concept of“administrative action”is examined with respect to administrative judiciary's jurisdiction and the content of full remedy lawsuits. Administrative actions emerge in connection with the“legality”principle. Therefore, administrative actions should either have a direct statutory basis or be carried out as a result of administrative acts. When an administrative action is not authorized by an administrative act in defiance of the law, the action is deemed to be the administration's wrong doing. Administrative actions are carried out by public servants in general. Not all actions but those carried out as a result of and in connection with public services are attachable to the administration. On the other hand, all actions coming from the administration are not administrative actions. The requirement is that administrative actions be realized in accordance with public services. However, the criterion of public service holds a value in defining administrative actions under certain circumstances, if not the only one. There exists an“administrative action theory”in Turkish Administrative Law, although vaguely tailored and not very clear regarding the scope of the concept. In this dissertation, the theory construed by court jurisprudence is explored and it has been tried to create definitions in terms of the concept's basic principles. In accordance with the stated purpose of the study, the topic is examined in particular under the light of Court of Conflicts jurisprudence. in
Özet (Çeviri)