Mozart Lied'lerde piyano eşliği
- Tez No: 140801
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YAPALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Korrepetisyen Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, piyanoda eşliğin tarihçesine inilerek, piyanodan önce, ilkel eşliğin hangi yüzyılda başladığı, hangi biçim ve teknikler kullanılarak yapıldığı ele alınmıştır. Buradan yola çıkarak, Wolfgang Amadeus MOZART'm lied eşlikleri incelenmiş, yapısal yönden analizi gerçekleştirilmiş tir. Sonuç olarak; üzerinde çalışılmış liedlerle repertuvar oluşturulmuştur. Bu repertuvar aracılığı ile, lied'lerdeki biçim ve tekniklerin alana kazandırılması yoluna gidilmiş ve araştırma sonunda elde edilen verilerle sonuçlar doğrulan mıştır. Bu araştırmanın; lied yazarken, vokal müzik alanındaki bestecilere ve il gili literatüre gereken bilgi ve donanıma katkıda bulunacağına inanılmakta dır. -111-
Özet (Çeviri)
This survey researches which century primitive doubles, before piano has started, which structures and techniques are applied by going into the depths of the history of doubles in piano. Following this path although, Wolfgang Amadeus Mozart's double lieds have been studied and analyzed in structure. Finally, a repertory has been formed with these lieds. By this repertory the style and techniques of the lieds are recognized and the data collected by the survey has been evaluated. It is believed that this survey will be of use to the composers of vocal music and lied writers besides the knowledge and literature in that area.