Kurum içi etkin iletişim ortamının, çalışan kuruma bağlılık düzeyi ile ilişkisi
The Relationship between internal effective communication and worker's organisational commitment level
  1. Tez No: 140812
  2. Yazar: ECE CENGİZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
oz Günümüzde sürekli ilerleyen teknolojik yenilikler ve artan rekabet koşulları, kurumların çalışanlara sunduğu olanakları değiştirmekte ve bu şartlar da çalışanların beklentilerinde birtakım farklılıklar yaratmaktadır. Çalıştığı kurumda beklentileri karşılanmayan çalışan, yeni iş alternatiflerine yönelmekte ve aktif iş arama sürecine girmektedir. Bu da çalışanın kuruma bağlılık düzeyini etkilemekte ve çalışanların değer verdikleri faktörlerde birtakım değişmelerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı kurum içi etkin iletişim ortamının, çalışanların kuruma bağlılık düzeyleri ile ilişkisini saptamak ve eğer varsa bu ilişkinin ne yönde olduğunu belirleyebilmektir. Araştırma bilgi teknolojileri alanında (danışmanlık hizmetleri, yazılım, internet servis hizmetleri, sistem entegrasyonu, servis destek) faaliyet göstermekte olan özel bir firmanın çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma uygulamasına firmadan toplam 106 çalışan katılmıştır. Çalışanların kuruma bağlılıklarım ölçmek amacıyla Mowday, Porter&Steers'm geliştirdiği ve Demet&Kadri Varoğlu tarafından 1993 yılında Türkiye adaptasyonu, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan“Kuruma Bağlılık Ölçeği”ile araştırmacı tarafından literatür taraması ve teorik araştırmalar sonucu geliştirilmiş olan“Kurum İçi İletişim Etkinliği”ölçeği ile demografik bilgi formu uygulanmıştır. Her iki ölçekten alman sonuçlarda çalışanın algısı esas alınmıştır. Araştırma sonucunda çalışanın kuruma bağlılığının, kurum içi iletişimin etkinliği ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Kurum içi iletişimin etkinliği bileşenleri açısından bu ilişki incelendiğinde kuruma bağlılığın, çalışma arkadaşları ile iletişim ve kurum iletişim politikası bileşenleri ile normal/ortalama düzeyde bir ilişkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşın üstler ile iletişimin kuruma bağlılık ile ilişkisi varolmakla birlikte kuvvetli değildir. mAyrıca yaş, medeni durum, şirkette çalışma süresi ve pozisyon demografik değişkenlerinin çalışanın kuruma bağlılık düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı görülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose of this study to determine the relationship between organisational commitment and effective communication level in the organisation and to show what kind of relationship there was. The study was being used in an information technologies firm and 106 workers answered the questionnaires. First questionnaire is“Organisational Commitment Questionnaire”which was made Turkish adaptation, validity and reliabilitiy in 1993 by Demet & Kadri Varoğlu. Second questionnaire is depending on a literature review about Effective Communication In The Organisation. Components of this questionnaire are,,. - Communication with co-workers - Communication with supervisors - Communication policy of the organisation The correlation analysis presents the evidence that the scale is valid. Therefore it's possible to conclude that the scale developed can be used to determine the levels of effective communication in the organisation. End of the data analysis organisational commitment is significantly related with effective communication in an organisation. This study determined age, marital status, expirement in an organisation and position demografic variables are significantly related with organisational commitment level.