Gümrük Birliği sürecinde Türk tekstil sektörü ve istihdam şartları
Turkish textile sector and its employment conditions in the process of Customs Union
- Tez No: 140817
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Siyaset Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
oz Bugün gelişmiş ülkelerin sanayileşme sürecinde atlama taşı olarak görülen tekstil sektörü, ülkemizde de ekonomik gelişmişlik düzeyini yakalama sürecinde istihdam yapısıyla, dış ticaret performansıyla, üretim ve katma değeriyle öncü ve öncelikli sektör konumunu korumaktadır. Globalleşme sürecinde, bölgesel ekonomik entegrasyonlar uluslararası ticarette ağırlığını hissettirirken, Gümrük Birliği Anlaşması da ihracata dayalı büyüme stratejisi güden tekstil sektörü üzerinde her yönüyle etkili olmuş, gelecekte de kısa ve uzun vadede etkisini artırarak devam edeceği görülmektedir. Bu çalışmada tekstil sektörü; istihdam, dış ticaret, üretim ve teknolojik gelişme gibi temel altyapıyı oluşturan tüm sosyo-ekonomik boyutlarıyla derinliğine ele alınmış ve sektör üzerinde belirleyici etkisi bulunan Gümrük Birliği Anlaşması öncesi ile sonrası dönemler ilgili istatistiki veriler de yorumlanarak mukayese edilmiş ve bu bölgeselleşme sürecinin sektör üzerinde yapısal değişimlere sebep olduğu iddia edilerek sonuca gidilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT Textile sector, which is seen today as a stepping stone in the industrialization process of advanced countries, is preserving its pioneering and high priority position in Turkey too with its employment structure, performance in foreign trade, production and added value, in its effort of reaching a higher level of economic development. The Customs Union Agreement, that was signed in a period where regional economic integrations are becoming more important in the process of globalization, influenced the textile sector in all of its aspects, which was pursuing an export led growth strategy.This impact appears to continue in an increased pace in the near and distant future. This study is an in depth analysis of the Turkish textile sector, with all its socio economic dimensions constituting the basic infrastructure: employment, foreign trade, production and technologic development. The statistical data of periods before and' after the Customs Union Agreement, which had a determining effect over the sector, have been compared and interpreted. Finally it has been concluded with the assertion that regionalisation process has caused to structural changes in the sector. Ill
Özet (Çeviri)