Kurumsal gönüllülük ve insan kaynakları yönetimi ilişkisi
Corporate volunteering and human resources management relationship
- Tez No: 140816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
öz Kurumsal gönüllülük kavramı, son yıllarda özellikle Amerika'da pek çok işletme tarafından kabul görmektedir. Gönüllü projelerde yer almak, işletmeye tanıtım katkılarından çok, topluma yakın olabilmenin, çalışanlarıyla iletişimi geliştirebilmenin ve onların yetkinliklerini geliştirebilmenin avantajlarını sunmaktadır. Kurumsal gönüllülüğün gelişimi toplumun her alanıyla ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları açısından da hayati önem taşımaktadır. Global ve lokal krizlerin de etkisiyle kısıtlanan kaynaklarını profesyonel anlayışla yönetme zorluğu çeken sivil toplum kuruluşları için profesyonel iş yaşamı içindeki gönüllülerin desteğini almak, sorunların çözülmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun en iyi göstergesi olarak toplum için önem taşıyan tüm büyük projelerin arkasında kurumsal sosyal sorumluluk anlayışına sahip çıkan işletmelerin yer alması görülmektedir. Tezin birinci bölümünde, kurumsal gönüllülüğün kavramsal altyapısını oluşturan kurumsal sosyal sorumluluğun tanımı, tarihsel gelişimi ve farklı gruplara etkilerinin incelenmesinin ardından, sosyal sorumluluğun derecelendirildiği modelde kurumsal gönüllülüğün konumu ve konu ilgili açılımlar üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde, çalışanların kurumsal gönüllülük kavramına işletme tarafından yönlendirilmeleri ve insan kaynakları yönetiminin çeşitli fonksiyonları ile amaçları doğrultusunda kurumsal gönüllülüğün nasıl şekillendirilebileceği teorik olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, Türkiye'de kurumsal gönüllülüğün tarihi gelişimi ve ilgili kurumların sunulmasının ardından, insan kaynakları ile ilişkisine dair pratikteki durumun incelendiği bir araştırmaya yer verilmiştir. Tezin teorik kısmında, yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılarak çeşitli görüşlere ve araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Pratik kısımda ise, anket yöntemi kullanılarak teorik kısımdaki detayları tamamlayacak tanımlayıcı verilere ulaşılmaya çalışılmıştır. E-mail, faks ve posta ile iletilen anketler, sadece Özel Sektör Gönüllüler Derneği üyesi işletmelerin gönüllü çalışmalarından sorumlu insan kaynakları yöneticilerine ulaştırılmış ve elde edilen veriler, SPSS programı ile bulgulara dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept, corporate volunterism, is accepted by mant American firms recently. Apart from the public relations effect to the company, corporate volunteering is offering a wide variety of advantages : being in touch with the public, building better relations with the employees and helping them to develop higher competencies. The development of the concept of corporate volunteering has also vital importance for the non-govermental organizations. For those organizations, affected from the global and local crisis, corporate volunteering helps them solve their problems, since they're having trouble with managing their limited resources in a professional manner. The most visible evident for this is that most successful projects for the public good are developed with the help of the socially responsible private sector companies. In the first section of the study, just after the definition, the historical outline of corporate social responsibility that is the conceptual basis of corporate volunteerism is given, the stages of corporate social reponsibility and related issues are explained. In the second section, how the employees are directed towards corporate volunteering and how the copporate volunteering is shaped towards the functions and targets of human resources management are examined in a theoretical basis. In the thirt, the last section of the thesis, the historical development of corporate volunteerism in Turkey and the organizations in relation with the concept are examined. Also in the section, a practical definitive survey is interpreted. In the theoretical part of the thesis, domestic and foreign resources are used. In the practical part, on the other hand, the survey is used to explain the information on the theoratical part in order to make a connection between the two. E-mail, fax and posting is used to reach the attendants, who are only the human resources managers of the Private Sector Volunteers Association responsible for the volunteering activities. The data is calculated using the SPSS programme.