Gümrük Birliğinin Türk otomobil pazarına etkisi
Influence of Custom Union on the Turkish car market
  1. Tez No: 140828
  2. Yazar: FATİH İLKUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
öz Türkiye, Gümrük Birliği 'ne girmekle, Avrupa Birliğine tam üyelik sürecinde önemli bir adım attı. Kısa dönemde bakıldığında Gümrük Birliği sonrası otomobil pazarındaki gelişmelerin üretim ve döviz kayıplarına neden olduğu gözükse de Türk Otomobil Sanayii, Gümrük Birliği sonrasında, yeni teknolojileri uygulayarak, dünya standartlarında üretim gerçekleştirme ve dünya pazarlarına satış yapabilme gücüne erişme yolunda olduğunu göstermektedir. Bu sürecin başarılı olması için başta siyasi iktidar olmak üzere tüm topluma önemli görevler düşmektedir. Türkiye'nin siyasi ve ekonomik açıdan yeniden yapılanmasını en kısa sürede ve basan ile tamamlaması gerekmektedir. Üretkenlik, verimlilik ve teknolojik gelişim sağlanmadan gelişmiş ülkelerle rekabet etmek ve yeni dünya ekonomik düzeninin bir parçası olmak mümkün değildir. Türkiye'de otuz yılı aşkın bir süredir üretim gerçekleştiren yerli otomobil sarıayiimiz tüm iniş ve çıkışlara rağmen bugün önemli bir üretim kapasitesine sahiptir. Türk ortaklan ile bu yatınmlan gerçekleştiren Yabancı şirketlerin Türkiye'deki fabrikalarını dünya pazarian için üretim merkezi olarak göstermeleri, gelinen noktadaki başanyı vurgulamaktadır. Gümrük Birliği sonrası, Türk Otomobil Pazarında ithal otomobillerle yerli otomobiller arasında oluşan rekabet, müşterinin kaliteli ürünü, iyi hizmetle ve en uygun koşullarla salın almasına olanak verdi Türkiye Ekonomisinde yaşanan krizler sonucunda üç bin doların bile altına düşen kişi başına miHi gelir nedeniyle, Türkiye'de bin kişiye düşen otomobil adedi Avrupa Birliği bir tarafa, dünya ortalamasının bile altodadır. Türkiye ekonomisinin sağlıklı bir büyüme sürecine girmesi ve kişi başına milli gelirimizin artması otomobile olan talebi arttıracak ve Türk Otomobil Sanayiimizin gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Türkiye'nin Gümrük Birliği ile girdiği yoldaki hedef Avrupa Birliğine tam üyelikle birlikte, dünya pazarlarında rekabet gücü olan bir sanayii ile gelişmiş ülkelerin arasında yer almak olmalıdır. w
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey has made an important step in the process of entire membership to European Union by entering into Customs Union. In short term, although it seems that the occurrences in the automobile market after the Customs Union, causes loss of production and foreign currency, The Turkish Automobile Industry, by applying new technologies after the Customs Union, shows that it is on the way of attaining the power of producing in world standards and the power of selling to the world markets. In order to be successful in this process, the whole society, mainly the government, have important duties. Turkey should accomplish its economic and political restructuring as soon as possible. Without obtaining productivity, efficiency, and technological development, it is not possible to be a part of the new world economic system and to compete with the developed countries. Today İn Turkey, our native automobile industry, which has been performing production for over thirty years, has an important production capacity in spite of all fluctuations. The pointing out of the foreign companies, which accomplish these investments with their Turkish partners, their factories in Turkey as production centers for world markets, emphasizes the level of achievement that has been reached. The competition, which has aroused between the imported and the native automobiles after the Customs Union, enables to give good quality product to the customer with good service and in the most favorable conditions. After the crises İn Turkish economy, because of the national income per person, which has declined even below three thousand dollars, the number of automobiles per one thousand person, is not only below the number in European Community but also below the world average. The undergoing of Turkish economy into a healthy progression process, and the increase of the national income per person, will increase the demand for automobile, and will contribute to the progression of our Turkish Automobile Industry. The target of Turkey, in its way, which it has entered via Customs Union, along with entire membership to European Union, has to be, have a place among the developed countries via an industry that has competition power in the world markets. IV