Meslek kuruluşlarının kamu kurumu niteliği
Public aspect of occupational organizations
  1. Tez No: 140829
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
öz Bu çalışmada, meslek kuruluşlarının kamusal niteliği araştırılmıştır. Öncelikle, bu kuruluşların tarihsel gelişim süreci ele alınmış ve bu sürecin günümüze etkisi bulunmaya çalışılmıştır. Meslek kuruluşları hakkında doktrinde yazılmış görüşler ile yargı organlarının yaklaşımı esas alınarak, bunların genel hukuksal çerçevesi belirlenmiştir. Bu çerçeve içinde ortaya çıkan ortak özellikleri geniş ve detaylı biçimde incelenmiştir. Bu inceleme iki ana tema üzerinde yapılmıştır. Bunların ilkinde, meslek örgütlerinin kamu kurumu niteliğini kazandıran unsurlar, diğerinde ise bundan uzaklaştıran özellikleri tartışılmıştır. Kamusal unsurları, Anayasal kurum olarak, kanunla kurulmaları, kamu yaran amacı gütmeleri, kamu hizmeti görmeleri, kamu gücüne sahip olmaları, idari denetime tabi olmaları, zorunlu üyelik yetkisi ve kamu tüzel kişisi olmalarıdır. Kamu örgütü dışındaki özel kuruluşlara benzeyen diğer yanını ortaya çıkartan özellikleri ise, özerklikleri, genel bütçe dışı gelir elde edebilmeleri, baskı grubu nitelikleri şeklinde tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, tarihsel, ekonomik ve sosyal yönleri ile en güçlü baskı gruplarından biri olan meslek kuruluşlarının, toplum yararı ile örgüt çıkarlarının dengelenebilmesi için kamusal nitelik kazandınldığı ve idari teşkilat içinde kendine özgü bir yapısıyla yer aldığı anlaşılmaktadır. ABSTRACT Public aspects of occupational organizations are examined in this dissertion. First of all process of historical development has been focused on and its influence on our the present time. Depending on views state in the doctrine and the approach of the judicial organs, their general legal framework has been determined. Common characteristics within this framework have been broadly studied in detail. This study- has been done on two major themes. In the first theme, the elements making occupational organizations public administrations and in the second one the elements making occupational organizations differ from public organizations have been discussed. Public features are their legal foundations being a constitutinoal organization, their aim being the public interest, public services, having public power, being subject to adminisrative control, compulsory membership and being public bodies. Their other characteristic which look like private organiztions are their autonomy, being able to acquire income outside the budget and lobies. As result, occupational organizations which constitute effective lobies with their historical, economical and social aspects are understood to have gained public characteristic for benefit of the society and to take a place in the administrative organization with a structure of its own, in order to balance the public benefits and organizational interest. iv
Özet (Çeviri)