Silahlı çatışmalarda insancıl Hukuk: haklar, kurumsal yapılanma ve yargısal mekanizmalar
Humanitarian law in the armed conflicts: Rights, institutional monitoring systems and judicial mechanisme
- Tez No: 140832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
oz II. Dünya Savaşının uluslararası hukuk, özellikle de insan hakları ve insancıl hukukun gelişimi üzçrindeki kapsamlı etkileri kısa zamanda görüldü. İnsancıl hukuk daha eski bir hukuk dalı olmasına karşın, insan hakları insancıl hukuka oranla daha hızlı bir süreçte yaygınlaşmış ve sistemlerin demokratik olarak nite lenmes indeki başat ölçütlerden birisi haline gelmiştir. Öte yandan, rejime yönelik çeşitli tehlikelerin varlığı, insan hakları hukukunda bazı hakların durdurulması ile sonuçlanabilmektedir. Bu dönemlere uygulanan olağanüstü rejim standartları ayrıntılı bir biçimde incelenmesine karşın, özellikle bu hallerde uygulanmak üzere tasarlanmış olan insancıl hukuk kurallarına ilişkin Türkiye'de yeterli akademik çalışma bulunmamaktadır. Son yıllarda insan hakları hukuku ile de yakından bağlantılı olan, insancıl hukukun ihlallerinden dolayı iki ad hoc ve bir daimi uluslararası mahkemenin kurulması gibi önemli gelişmeler, dikkatleri insancıl hukuk üzerine çekmiştir. Bu gelişmeler göz önüne alınarak,“Silahlı Çatışmalarda İnsancıl Hukuk: Haklar, Kurumsal Yapılanma ve Yargısal Mekanizmalar”başlıklı bu tezde, insancıl hukuk kuralları, uygulanmaları, insan hakları ile ilişkisi ve ihlallerinden dolayı cezalandırma incelenmiş ve tartışılmıştır. ABSTRACT The far-reaching effects of World War II on the development of international law and particularly on human rights and humanitarian law were soon realized. Although, humanitarian law has a long history, human rights law has progressed rapidly compared to the former and is regarded as one of the main criteria in the assessment of democratic characteristics of the regimes. On the other hand, some human rights may be derogated due to existence of various threats targeting the political regime. Whereas state of emergency standards applying to these periods under human rights law have been examined in detail, number of academic writings in Turkey as to rules of humanitarian law, which were specially designed to cover these situations, can not be regarded satisfactory. However, some developments, which are also closely connected to human rights law, like the establishment of two ad hoc and a permanent international tribunal exercising jurisdiction over the violations of these rules attract the attention on humanitarian law. In this dissertation titled“Humanitarian Law in the Armed Conflicts: Rights, Institutional Monitoring System and Judicial Mechanisms”, rules of humanitarian law, its measures of implementation, relationship with human rights law and finally the punishment of their violations were examined and discussed. Ill
Özet (Çeviri)