Türk Hukukunda anlaşmalı boşanma
Divorce by mutuel consent
- Tez No: 140833
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Tezde anlaşmalı boşanmanın maddi hukuk ve usul hukuku açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Anlaşmalı boşanma, tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türk Hukukuna da, kanuni düzenlemeden önce fiili uygulama ile girmiştir. Anlaşmalı boşanma 1988 yılında kaynak kanunumuz olan İsviçre'den daha önce Türk hukukunda düzenlenmiştir. Bu zamandan beri de yoğun bir şekilde uygulanmaktadır. Medeni kanunumuzda bu yılda yapılan değişiklikle getirilen hükme göre, eğer her iki eş de boşanma talebi ile mahkemeye başvurursa veya bir eşin açtığı davayı diğer eş kabul ederse evliliğin aksi kanıtlanamaz şekilde sarsıldığına ilişkin bir karine hüküm doğurmaktadır. Ancak maddi hukukun parçası haline getirilmiş usul hükümlerine göre, tarafları ve boşanmadan etkilenecek çocukları garanti altına almak için, boşanmak isteyen eşlerin mahkemeye bu taleplerini yönelttiklerinde, çocukların durumuna ve boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin, üzerinde fikir birliğine vardıkları bir anlaşmayı da mahkemeye sunmaları aranmıştır. Hakimin boşanma kararını vermesi için bu anlaşmayı uygun bularak onaylaması da aranan diğer koşuldur. Tezde anlaşmalı boşanma kurumu, 2000 yılında boşanma sisteminde reforma giderek Avrupa'nın en yeni boşanma hukukunu düzenleyen İsviçre yaklaşımları ile ele alınmıştır. Bu bağlamda ülkemizde, anlaşmalı boşanma uygulamasında, yeni bir yaklaşıma imkan sağlamak amacıyla gözlemlere ve önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT This thesis aims at analysing the divorce by mutual consent from substantive and procedural law perspective. Divorce by consent was first introduced into Turkish law by fact as in all the European Countries. The provisions regulating this instution were adopted in Turkey in 1988 before their enactment in Switzerland, our source law. Since then, divorce by consent has become a widely spread practice. According to this modification in civil law, the fact that the divorce is requested by both sides, would mean that the marriage has been irretrievably broken down. The parties wishing to obtain the divorce by mutual consent, must present an agreement upon the future of the children and the financial consequences of the divorce when they apply to the Court. This agreement must be approved by the judge otherwise the divorce is not pronounced. In this thesis the divorce by consent has been dealt with the Swiss approach as it is implemented during the reforme of the divorce law enacted in 2000 which is the newest divorce law in Europe. In this context, observations and propositons are inserted in order to provide a different perspective in the shaping of the application concerning the divorce by mutual consent.
Özet (Çeviri)